3. november 1996 kell 22:00

Hiidlased võivad loobuda seakasvatusest

PÜ Lõpe kasvatab praegu tuhandet siga ja turustab liha kohalikus kaubandusvõrgus. Ühistu juhatuse esimees Jüri Reinpal tunnistas, et käesoleval aastal jääb ettevõte 800 000 krooni suurusesse kahjumisse ja ühistu käive on 2,3 miljonit krooni.

«Me oleme esitanud taotluse pikaajalise laenu saamiseks,» lausus Reinpal. «Kui me laenu ei saa, tuleb tegevus lõpetada.»

Reinpali sõnul soovib ettevõte võtta pangalaenu 1,5 miljonit krooni, millest suur osa tahetakse kulutada kvaliteetse jõusööda hankimiseks.

Aasta tagasi pankrotistunud SOÜ Haldreka pankrotihaldur Heiko Viks tõdes, et tal ei ole õnnestunud leida sigalale ühtki ostjat. «Olukord on väga kurb, isegi ühekroonist ostupakkumust pole tulnud,» lisas ta.

Sigalast müüdi 1700 siga eelmisel aastal 450 000 krooni eest mandrile ASile Tikelon. Haldreka põhivara, sigalakompleks, mis asub vähem kui kahe kilomeetri kaugusel merest ja mille juurde kuulub 15,8 hektarit maad, seisab kasutult.

Kuna seakasvatus kiratseb, varub Hiiumaa ainus vorstitööstus Kõrgessaares sealiha Raplamaalt ASilt Rei. Kõrgessaare Lihatööstuse ASi tegevdirektor Meelis Tamme märkis, et PÜ Lõpe sead on liiga lahjad ja mandrilt saab kvaliteetsemaid loomi.

Kõrgessaare lihatööstus toodab keskmiselt tonn vorstitooteid päevas, mis turustatakse peamiselt mandril.

Kõrgessaare lihatööstuse selle aasta käibeks prognoosis Tamme seitse miljonit krooni ja ettevõtte rentaabluseks neli protsenti.

Hetkel kuum