5. november 1996 kell 22:00

Eesti-Vene suhted hakkavad soojenema

Eile Petroskois toimunud Eesti ja Venemaa välisministrite Siim Kallase ja Jevgeni Primakovi kohtumisel kiitsid mõlemad pooled piirilepingu eelnõu ettevalmistamise heaks ning ütlesid, et muudatusi seisukohtades enam ei tehta, teatas välisministeeriumi pressiesindaja Jüri Arusoo pärast kohtumise lõppu.

Vastuseks Primakovi tõstatatud küsimusele inimõiguste rikkumiste kohta Eestis tegi Siim Kallas ettepaneku kahe riigi vaheliste lahendamata küsimuste depolitiseerimiseks ja mõlema poole õigusekspertide kohtumise korraldamiseks lähemal ajal Tallinnas.

Kallas oli ka pärast kohtumist arvamusel, et poliitilise tahte korral on piirileppe sõlmimine võimalik veel käesoleval aastal, ütles Arusoo.

Pressiesindaja sõnul tekkis Eesti ja Vene välisministerite vahel usalduslik kontakt ning kohtumisi otsustati tulevikus jätkata.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Eino Tamm ütles eile välisministrite kohtumist uudisteagentuuridele kommenteerides, et peab õigeks Eesti lubadust loobuda Eesti-Vene piirilepingus Tartu rahu tunnustamise nõudest.

Peaminister Tiit Vähi märkis eile BNSile, et Eesti-Vene suhete paranemise foonil on Eesti jaoks praegu piiriküsimuse lahendamiseks soodne aeg. Ta lisas, et ka Vene pool on kõrgemal tasandil tunnistanud, et Venemaa suhted Eestiga on üldiselt normaalsed. Tema sõnul sai suhete paranemine alguse pragmaatilistest kaalutlustest. Vähi ütles, et tema arvates jõudsid nii Eesti kui ka Vene pool äratundmisele, et suhete parandamine on kasulik mõlemale poolele.

Vähi sõnul on Venemaa peaminister Viktor Tshernomõrdin avaldanud toetust Eesti-Vene kaubavahetuse enamsoodustuslepingu väljatöötamisele.

Välisminister Siim Kallas suundus eile läbi Helsingi Prantsusmaale Strasbourg'i, kus ta osaleb Euroopa nõukogu ministrite komitee 99. istungjärgul. ÄP

Hetkel kuum