14. november 1996 kell 22:00

Arvutifirma Pennu aktsiate hind tõuseb

Pärast Pennu käibenumbrite avaldamist 8. novembril tõusis aktsia keskmine hind börsil kiiresti enam kui seitsme krooni võrra 87 kroonist eilse 94,75 kroonini.

Maaklerite sõnul on Pennu aktsia kapitalisatsioon äärmiselt madal ning üksikud tehingud mõjutavad aktsia hinda suures ulatuses.

Kuna tegemist on lisanimekirjas noteeritud ettevõttega, peavad noteerijad andma pidevalt nii ostu- kui müügiäärt. Aktsiaid on aga turul niivõrd vähe, et ostuhuvi tekkimisel pole maakleritel aktsiaid, mida müüa ja nad on sunnitud pidevalt hinda tõstma.

Samas müügipool puudub, sest investorid ei taha tõusvat aktsiat müüa, selgitas aktsia puhul valitsevat huvide konflikti Hoiupanga väärtpaberimaakler Charlie Viikberg.

Tundub põhjendamatuna, et hind läks üles pärast tendentsliku käibenumbri avaldamist, samas kui kasumi kohta ei ole mingit informatsiooni, ütles ICI Trusti väärtpaberimaakler Sven Kunsing.

Toomas Tsopp Tallinna Pangast lausus, et pelgalt käibenumbri avaldamine ei anna fundamentaalselt midagi, kuid kindlasti oli see ostuhuvi suurenemise põhjuseks. «Kuna infot liigub niivõrd vähe, on investorile igasugune info hea,» lisas ta.

Viikbergi sõnul on Pennu puhul tegemist sisuliselt siiski käibe pealt teeniva kaubandusettevõttega. Investorid eeldavad suurenenud käibe korral ka samaväärset kasumit.

«Selle ettevõtte puhul on käibenumbri suurenemine olulise tähtsusega,» lausus ta.

Pennu aktsiaemissiooni üheks eesmärgiks oli ettevõtte tuntuse tõstmine ning see on neil väga hästi õnnestunud, märkis Viikberg. «Hinnaga, mis nad emissioonile kulutasid, ei oleks nad mingil juhul saanud sellist reklaami, nagu neil praegu on,» lausus ta.

Samas juhtisid väärtpaberimaaklerid tähelepanu asjaolule, et väikeinvestoreid peaks ettevaatlikuks tegema Pennu tuumikinvestori otsus maksta 75 protsenti kasumist dividendideks.

Eile registreeris Tallinna väärtpaberibörs Pennu aktsiaga ühe tehingu, milles vahetas omanikku 500 aktsiat hinnaga 94,75 krooni aktsia eest.

Hetkel kuum