19. november 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Leedu gaasikompanii Lietuvos Dujos kuulutab detsembris välja rahvusvahelise aktsiate müügikonkursi.

Konkursitingimused esitab energeetikaministeerium Lietuvos Dujosi aktsionäride koosolekul, mis toimub 3. detsembril.

Kompanii esindaja Skirmantas Juneviciuse sõnul ulatub aktsiaemissioon 66 miljoni litini, ühe aktsia nominaalhinnaks tuleb üks litt. Aktsiakapitali suurendatakse 399,7 miljoni litini.

Leedu kompanii juhtkond loodab, et aktsiate ostu vastu ilmutavad huvi Vene gaasigigant Gazprom, Saksa Ruhrgas ning mõned Põhjamaade kompaniid, kes on juba otsustanud investeerida Eesti ja Läti gaasifirmadesse. BNS

Läti teedeministeerium andis Vene lennukompaniile Aeroflot õiguse taastada lennud Riiga, teatas Läti teedeminister Vilis Krishtopans.

Läti teedeministeeriumi nõudmisel katkestas Aeroflot regulaarlennud Riiga 31. oktoobril. BNS

Kontsern Tampella soovib uueks nimeks võtta Tamrock Oy.

Tampella tegevdirektori sõnul on eesmärgiks see, et kontserni nimi muutuks koos aasta alguses toimuva ühinemisega. 1997. aasta alguses ühineb Tamrock kontserniga Tampella, kontsernide juhtimine ühendati käesoleva aasta septembris.

Kontserni juhtkonna nimevaliku tingis see, et Tamrock on rahvusvaheliselt enam tuntud just neis tootmisharudes, eeskätt ekskavaatorite toomises, millele kontsernil on edasine suund võetud. STT-ETA

Inflatsioon, tööpuudus ja pensionireformi puudumine on Poola peamised majandusprobleemid, leidis majandusliku koostöö ja arengu organisatsioon (OECD) Poola kohta koostatud uurimuses.

See on OECD esimene Poolat käsitlev aruanne pärast Poola liitumist organisatsiooniga tänavu juulis.

Valitsus oleks võinud olla edukam võitluses inflatsiooniga, mis oktoobris kerkis 19,5 protsendini, erastamise kiirendamisel ning maksusoodustuste kärpimisel. Selle asemel ületab aga Poola ilmselgelt 17 protsendile kavandatud inflatsioonimäära, kirjutatakse aruandes.

Kommunistidelt päritud pensionisüsteem on eelarvele suur koorem. Pensionite arvele langeb praegu ligi 16% sisemajanduse kogutoodangust, mis on OECD hinnangul liiga suur näitaja. AP-BNS

Ida-Euroopa riikides on Soome kapitalil tegutsevaid firmasid ligikaudu 1550, suurim hulk otseseid investeeringuid on tehtud Eestisse ja Venemaale, selgus Soome keskpanga raportist.

Selle kümnendi alguses hakkas Soomest välisriikidesse tehtavate investeeringute hulk kasvama, Ida-Euroopasse tehtud otseinvesteeringud moodustavad Soome investeeringute mahust siiski vaid 1-- 2 protsenti.

Ida-Euroopa riikidest on suurim osa otseinvesteeringuid tehtud Eestisse ja Venemaale, järgnevad Ungari, Läti, Leedu ja Poola. Eestisse tehtud otseinvesteeringute maht ulatus 352 miljoni Soome margani. Venemaale investeeriti 723 miljoni marga ulatuses. STT-ETA

Venemaa sai Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupangalt 120 miljoni dollari suuruse laenu Moskva--Peterburi kiirraudtee rekonstrueerimiseks.

Praegu kaht Venemaa suuremat linna ühendav 651 kilomeetri pikkune raudtee on umbes 200 kilomeetri ulatuses kõlbmatu raudteekoosseisudele, mis arendavad kiirust üle 200 kilomeetri tunnis. Lisaks on puudus raudtee veerevkoosseisudest uue magistraali tarvis.

Raudtee täieliku rekonstrueerimise lõpuleviimine on kavandatud 2002--2003. aastale. RIA NOVOSTI-ETA

Põhjamaade lennukompanii SAS tihendab kevadest lennuühendust Soomega, lisades senistele lendudele kaheksa lendu päevas.

30. märtsist alates teeb SAS eri Soome linnadesse 27 lendu päevas.

Uue sihtpunktina lisandub SASi lennugraafikusse Oulu. STARTEL-BNS

Hetkel kuum