20. jaanuar 1997 kell 22:00

Soome mark spekulatsioonirünnaku all

Tubli nädal kestnud valuutavool on tugevdanud Soome marga kursi Saksa marga suhtes 2,98 margale. Samal ajal on Soome Panga valuutavaru kasvanud 15,7 miljardi Soome marga võrra ja ulatub 52,2 miljardi Soome margani. Nüüdseks on turule selgeks saanud, et tegemist on samasuguse suurinvesteerijate rünnakuga marga vastu, mis omal ajal tõid kaasa Norra krooni revalveerimise.

Kuna Soome on väljendanud oma püsikursi kehtestamisega soovi pääseda esimeste hulgas loodavasse Euroopa rahaliitu, siis Soomel ei tule Norra kombel revalveerimine eriti arvesse ning Soome Pangal on poliitiliselt eriti tähtis hoida marga kurss kehtestatud 3,04 ligidal. Soome Pank ongi sekkumisega asunud marka kaitsma. Soome Kauppalehti oletab, et keskpangal on praegu tugevnenud marka kaitsta lihtsam kui nõrgenenud marka 1990. a.

Rootsi Handelsbankeni investeeringute peastrateeg Carlo Eräkallio peab Soome Panga sekkumistaktikat heaks ning see eeldab tema arvates sel aastal rekordiliselt suuri valuutatehinguid.

Intresside muutmist ei pea Eräkallio tõenäoliseks, kuna Soome hea majanduskasv ei vaja rohkem intressiga elavdamist.

Intressi muutumine võib aga anda väära signaali, nagu ei hooliks keskpank oma inflatsioonieesmärgi saavutamisest, arvab ta.

Soome seisukohalt on tähtis, et marga revalveerumine ei pidurdaks riigi majanduskasvu. Valitsus peab oma püsimise huvides majanduskasvu hoidmise ja töötuse vähendamise tagama iga hinna eest. Ka keskpank tajub kindlasti, et valitsuse kukkumine tähendaks soodsa intressiõhkkonna kokkuvarisemist.

Soome peaminister Paavo Lipponen ei usu, et Soome Pank vajaks Euroopa keskpankade toetust Soome marga kursi stabiilsena hoidmisel. KL-STT-REUTER-ETA

Hetkel kuum