5. veebruar 1997 kell 22:00

Haigekassa sööb närve

Haigekassa liikmekaartide kehtivusaja pikendamise kohustus on muutnud järjekorra Tallinna haigekassa ukse taga närviliseks. Juba teist kuud jagatakse haigekassasse kogunenud inimestele välja 120--140 järjekorranumbrit samaks päevaks.

Keskhaigekassa direktor Toivo Leemets sõnas, et algul plaaniti magnetkaardid kasutusele võtta varem ja praegune vaheetapp jäänuks ära. Riigihankekonkurss magnetkaartide valmistaja leidmiseks lõpeb alles 28. märtsil ja kaartide trükkimine võtab mitu kuud aega, selgitas Leemets.

Praegu paberkandjal olevaid haigekassakaarte trükiti mõni aasta tagasi Soomes 2,25 miljonit tükki. Kuna neid jäi järele, kasutatakse varusid praeguste liikmekaartide pikendamiseks ja uuendamiseks. «Lisaraha pole nende tarvis kulutatud,» kinnitas Leemets.

Ravikindlustuse eelarves on trükiste ja magnetkaartide valmistamiseks sellel aastal ette nähtud 15 miljonit krooni, umbes pool sellest kulub mitmesuguste paberdokumentide valmistamiseks.

Tallinna haigekassa võtab kodanikke vastu esmaspäevast kuni neljapäevani kell 8--14. Ühe Tallinna tehase tundmatuks jääda soovinud personalijuht kurtis, et ta käib haigekassas paar korda nädalas. «Iga kord võtan validooli,» rääkis ta. «Minge sinna hommikuti. Nagu sõjajärgne supijärjekord.» Personalijuhi sõnul seistakse järjekorranumbrite pärast õues juba mõni tund enne kella kaheksat.

Eile kell 13 valitses Tallinna haigekassas rahumeelne õhkkond. Kaks igavlevat turvameest jalutasid üksikute inimeste vahel ja pärisid, kuhu nad soovivad minna. Haigekassa kaartide vahetamisega tegeles kümme töötajat. Ukse taga seisis kaks järjekorranumbrita naist. Ehkki osa haigekassa töötajaid istus jõude ja vastuvõtuaeg veel kestis, ei lubatud ootajatel oma pabereid üle anda. Neil paluti järjekorranumber võtta järgmisel hommikul.

Tallinna haigekassa ravikindlustuse maksete ja registri osakonna juhataja Milvi Valdna kinnitas, et numbreid jagub kõigile hommikustele tulijatele. «Jagasin ise üks päev järjekorranumbreid, oli 85 inimest, aga numbreid oli 120,» väitis ta.

Tallinna haigekassa direktori Eve Karmo sõnul pole keskhaigekassa teatanud, kas praegu veel kehtivate haigekassa kaartide kehtivusaeg pikeneb üle 1. märtsi. Kehtivust oleks tema sõnul vaja pikendada. «Umbes kolmandik liikmekaarte on välja vahetamata ja kindlasti ei jõua seda märtsiks teha,» lisas ta.

Karmo avaldas lootust, et sellises bürokraatias mitte süüdi olevate inimeste teenindamine paraneb pärast uute haigekassatöötajate väljaõpet ja töö ümberkorraldamist poolteise vahetuse peale. «Sügisel, kui hakatakse paberkaarte vahetama magnetkaartide vastu, tõotab tekkida samasugune järjekord,» lisas Milvi Valdna.

Hetkel kuum