17. veebruar 1997 kell 22:00

Sõmerpalu saeveskisse on pandud 162 mln krooni

Võrumaa Sõmerpalu on praegu moodsaim Balti riikides töötav saeveski, väitis Toftani tegevdirektor Tiit Kolk. Sarnast saeveskit tahavad Toftani omanikud käima panna ka Lätis Talsis, lisas ta.

Kesk-Eesti Imavere saeveski omaniku ASi Sylvester tegevdirektor Urmas Nimmerfeldt märkis, et Sõmerpalu tegevus Imavere käekäiku suurt ei mõjuta. «Nad saevad laiemat palki ja kahe saeveski vahemaa on ka suur,» ütles ta.

Nii Imavere kui Sõmerpalu saeveski tootmisvõimsus on 50 000 tihumeetrit palki aastas.

Neli viiendikku juba poolteist aastat tegutseva Sõmerpalu saetööstuse puiduvajadusest katab Eesti suuremate metsavarujate hulka kuuluv AS Mets & Puu. Ettevõtte peamine raiepiirkond on Lõuna-Eesti.

Sel aastal plaanime Sõmerpalu saeveskile müüa 100 000 tihumeetrit palki, mis on kaks viiendikku firma raiutud metsamaterjalist, märkis ASi Mets & Puu tegevdirektor Anders Kondrup, kes on ühtlasi Toftani juhatuse liige. «Meile tähendab Sõmerpalu kohalikku turgu ja kindlaid pikaajalisi lepinguid,» lisas ta.

Kolm viiendikku Toftani aktsiatest omavad rootslased Karl Hedin, Ulf Berqkwist ja Lennart Danielsson, kes on ka Viljandimaal asuva, Sõmerpalust kümme korda väiksema Abja-Paluoja saeveski omanikud. Veebruari alguses andis rootslastele kuuluv firma Hebeda Trä Ab Abja-Paluoja saetööstuse rendile Rootsi kapitalil põhinevale erafirmale.

Abja-Paluoja oli pilootprojekt, et kontrollida ärikliimat, kommenteeris Tiit Kolk. «Et näha, kas süüakse konkurentide poolt ära või on võimalik rootslastel Eestis äri ajada,» selgitas ta.

Kolgi väitel on rootslaste aktiivsus Eestis suur, sest Rootsi palgiturg on ammendatud. «Ühel päeval on siin sama seis,» lisas ta.

Lisaks Toftanile on oma kavatsusest investeerida 100 miljonit krooni saetööstusse kuu tagasi teatanud ka Imaveres tegutsev Sylvester. «Mõne kuu pärast võib lähemalt rääkida,» vastas eile Sylvesteri tegevdirektor Urmas Nimmerfeldt.

Tiit Kolgi väitel on saetööstusesse plaanitud investeeringute põhjuseks vajadus turul oma koht kätte võita. Hiljem ei saa siinsele palgiturule juurde tulla, sest ümberjagamisele ei lähe midagi, märkis ta.

Hetkel kuum