5. mai 1997 kell 22:00

Käibemaks tagasi erafirmalt

Käibekrediidi kõrval ilmub lühiajalisele laenuturule maksufaktooring

Käibemaksu tasunud firmad, kes peavad raha tagastamist maksuametilt ootama kuni 60 päeva, võivad lühiajalise käiberaha saamiseks peale pankade pakutava käibekrediidi osta ka maksufaktooringut summale, mis on maksuametist tagasi saada.

Faktooringu puhul ostab maksunõustaja kliendilt nõude riigi vastu ning maksab firmale sellest 90%, millelt võetakse ka intressi. Kümnendiku nõudest saab firma kätte siis, kui maksuametist on raha laekunud maksunõustaja kontole.

Maksufaktooringu eelis käibekrediidi ees on see, et firma ei pea organiseerima panti, garantiid ega käendust -- piisab sellest, et firma raamatupidamise põhjal saavad meie konsultandid kontrollida, kas käibemaks kuulub riigi poolt tagastamisele, rääkis maksunõustamisfirma IMG Konsultant ASi juhatuse esimees Ardo Ojasalu.

Eesti pankadest saab käibekrediiti keskmiselt baasintressiga 13--16 protsenti. Ojasalu juhitava firma maksufaktooringu baasintress on 13,9 protsenti.

«Meile ei paku see huvi, soodsam on saada pangast laenu, ilma tülika jahmerdamiseta,» kommenteeris Kreenholmi Valduse ASi finantsdirektor Mai Palginõmm uut laenutoodet. «12 protsendiga ma tunneksin ehk huvi. Esimeses lahenduses tundub aga nende protsent kõrge,» lisas ta. «Pealegi on see periood ju kaunis lühike, sest maksuamet maksab raha 30 päeva jooksul ära,» lausus Palginõmm.

Tallinna Panga krediidi ja korporatiivpanganduse direktori Indrek Pajumaa sõnul on nad sellise teenuse peale mõelnud üle aasta ja kavatsevad seda arendada. «Kui rääkida probleemidest, siis firma eeldab küll, et tal on nii palju maksu tagasi saada, aga siis leiab maksuamet mingi varasema võlgnevuse,» rääkis Pajumaa. Ta lisas, et kui turg on niikaugel, et sellega tulevad ka teised välja, siis teeb seda ka Tallinna Pank.

«See on päris huvitav,» kõlas maksuameti peadirektori asetäitja Aivar Sõerdi kommentaar, «aga ma ei usu, et firmadel üldse vaja on sellist teenust.» Makstes firmale käibemaksu tagasi, võtab IMG endale Sõerdi sõnul väga suure riski: «Ta paneb end ju mingil määral maksuameti rolli. Siia peaks olema lülitatud ka maksuamet.»

Sõerd lisas, et IMG idee ei ole siiski päris uudne, lepingut analoogse teenuse pakkumiseks on soovinud maksuametiga sõlmida ka üks kindlustusselts.

«Suurepärane äriidee, eriti inimese poolt, kes tunneb maksuameti süsteemi väga hästi,» kommenteeris Ojasalu ettevõtmist maksunõunik Enn Roose. «Seda võib nimetada riigi teenistuses saadud info ärieesmärkidel ärakasutamiseks, Ojasalu idee on geniaalne,» lisas ta.

«Ma arvan, et kõik need firmad, kes ei saa käibemaksu kohe tagasi, on huvitatud sellest, et raha kohe kätte saaks, kasvõi 90 protsendi ulatuses,» lausus Roose, kes juhib konsultatsioonifirmat Enn Roose & Ko ja on varem töötanud riigistruktuurides, sh rahandusministri esimese asetäitjana maksunduse alal. Roose märkis, et tema konsultatsiooniäri läheb hästi ja töömaht on mitmekordistunud.

Riigistruktuuridest on kogemused ka teistel IMG konsultantidel. Madis Valk on töötanud Tallinna linnavolikogu rahanduskomisjonis ja rahandusministeeriumi maksukomisjoni sekretärina; Maire Einre USA rahandusministeeriumis. IMG faktooringu projektijuht Margus Maspanov on töötanud Tallinna piimatööstuse finantsdirektorina ja Hansapangas.

IMG Konsultant ASi projektijuhi Margus Maspanovi sõnul on faktoorimise vastu huvi tundnud firmade nõuded jäänud vahemikku 200 000 kuni 4 miljonit krooni.

Ojasalu ütlusel on nad arvestanud, et maksufaktooringu vastu tunneb huvi 500--1000 juhtivat firmat ning maksufaktooringu maht aasta kohta võib küündida 100 miljoni kroonini.

Ojasalu märkis, et firma kaalub ka hakata faktoorima impordi käibemaksu. Hetkel, kui firma peab impordi käibemaksu maksma tollile, maksaks meie selle tema eest ära, selgitas Ojasalu. Seega jääks firma käsutusse raha, mille ta maksuametilt alles 4,5 kuu pärast tagasi saaks, lisas ta.

Samuti on Ojasalu sõnul reaalne, et nad hakkavad faktoorima ettevõtte tulumaksu. Firma, kes maksab avansilisi makseid, teeb seda 1997. aastal 1995. aasta tuludeklaratsiooni alusel. Kui vahepeal on toimunud mingi oluline muudatus ja firma kasum 1997. aastal on tükimaad väikem kui 1995. aastal, siis ta maksab avansiliselt suurema summa kui peaks, rääkis Ojasalu.

IMG Konsultandi aktsiatest kuulub 40% Hoiupangale ning 60% IMG Investeeringukontrolli ASile, mille omanikud on Ardo Ojasalu, Margus Maspanov ja veel neli eestlast.

Hetkel kuum