29. mai 1997 kell 22:00

Mida tuleb teha tulemuslikuks treeninguks jõusaalis?

Kui leiate, et just jõusaal on teie iseloomule ja temperamendile sobiv, ning otsustate lõpuks ometi alustada jõutreeningutega, tasuks meelde jätta mõned lihtsad tõed.

Saali valides ärge piirduge vaid ühe saali ülevaatamisega või hinnalt kõige odavamaga. Tutvuge jõumasinate valikuga, pöörake tähelepanu ventilatsioonile.

Ärge kohkuge vägilase välimusega saalisviibijatest. Samuti nemad olid kunagi algajad.

Esimest korda jõusaali külastades püüdke valida aeg, mil treener viibib kohal. Suures osas saalides on treener, kuid enamjaolt on neil kindlad konsultatsiooniajad.

Esimene isik, kes teile saali n-ö lahti seletama asub, peakski olema treener. Muidugi võite usaldada vastavate kogemustega sõpra.

Iga jõutreening peaks algama 10--15minutise soojendusega kas veloergomeetril, stepperil või jooksulindil.

Järgneb põhiosa ehk erinevatele lihasgruppidele suunatud harjutused. Reeglina tehakse sama harjutust 10--15 korda 3--4 seeriat. Iga seeria järel puhake ca 1 minut. Täpsemad juhendid annab treener teie füüsilise vormi järgi.

Treening peab lõppema venitusega. Venitada võib ka pärast iga lihasgrupi harjutuste lõpetamist, venitades just äsja treenitud lihasgruppi.

Treenerit tasub julgesti "tülitada" ka edaspidi, isegi siis, kui tunnete end juba vana kalana. Just treener annab nõu, kuidas end edasi arendada.

Treenerile tuleks usaldada tervisliku seisundi nõrgemad küljed. Siis teab ta teile sobiva kava koostada, mis aitab vältida vigastusi.

Jõusaalis käies tuleks olla võimalikult järjepidev. Normaalse koormuse annab see, kui treenite kolm kuni neli korda nädalas.

Jõusaalis peetakse heaks tavaks, et pärast harjutuste seeria lõpetamist asetatakse kettad, hantlid ja muu harjutuseks tarvilik varustus tagasi oma kohale.

Kui soovite sooritada harjutust masinal või pingil, kus keegi parajasti treenib, paluge viisakalt võimalust teha harjutust vaheldumisi või küsige, kui palju seeriaid on harjutajal veel jäänud.

Väga oluline -- vältige liialdusi raskuste valimisel, ehkki silmaga märgatavalt headeks tulemusteks on vaja siiski ka pisut pingutada.

Hetkel kuum