13. juuli 1997 kell 22:00

Väärtpaberiturul oli rekorditerohke nädal

Väärtpaberituru menu üle eelmisel nädalal kuidagi nuriseda ei saanud. Pankade poolt ükshaaval turule tilgutatud poolaastatulemused hoidsid meeled püsivalt ärevil ning hinna tõusujoones.

Nädala jooksul sai börs rikkamaks mitme uue rekordi võrra. Esimesena ületas senise tipu Äripäeva pangasektori indeks, mis juba esmaspäeval tõusis ülespoole tuhande punkti piiri. Nädalaga tõusis pangasektor 8,82%. TALSE indeks jõudis sel nädalal 300 punktini ning Äripäeva indeks ületas esmakordselt 900 punkti piiri (nädala tõus 7,7%). Rekordile jäi napilt alla kolmapäevane börsi päevakäive 111,6 miljonit krooni, millesse suurima panuse andis EVP suurtõus. Pangad ikka menukad

Huvi väärtpaberite vastu oli seekord põhiliselt võõramaine. Maaklerite kommentaaride kohaselt võlusid eeskätt soomlasi Eesti viimase aja head makromajandusnäitajad. Mida üks välismaalane ikka kõigepealt ostab? Õige! Hansapank koos Hoiupangaga domineeriski kogu kauplemisnädala, kusjuures ajuti sekundeerisid neile Forekspank, EVP ning vabaturu tähed Norma ja Rakvere Lihakombinaat. Hansapank kauples aktiivselt ka Helsingis, kus hind Tallinnaga võrreldes isegi kallim oli.

Suurimad tõusjad olid muidugi pangad ning ehkki reedene korrektsioon nende tiibu mõnevõrra kärpis, on hinnatase endiselt üllatuslikult kõrge.

Tõusjaks number kolm oli õigupoolest EVP, mis eelmise reedega võrreldes kallines 9,6%, eeskätt tänu kolmapäevasele 11,6% tõusule ning hoolimata Tallinna börsi ajaloos pretsedenditust 21% langusest. EVP hinna kolmapäevase tõusu põhjustasid väidetavalt Olümpia ja EMEXi erastajad, kes tulid turule vajaminevaid EVP-sid hankima. Need, kel neljapäeval õnnestus EVPsid müüa, on kindla peale võidumehed, ent viimase paari kuu jooksul on erastamisväärtpaberite hind pidevalt tõusnud ning üle 0,4krooniseid hindu näeme ehk lähemaski tulevikus veel. Vabaturul mitu uudist

Vabaturul näitasid tavalisest suuremat käivet Norma ja Rakvere Lihakombinaadi aktsiad. Norma nädalakäive oli 28,5 miljonit krooni, kusjuures esmaspäeval oli Norma 12 miljoni krooniga üks aktiivsematest. Rakvere tõusis nädalaga 4,27% ning käive ulatus 14,7 miljoni kroonini. Ühest põhjust Norma sellisele aktiivsusele pole, kahtlemata avaldab ettevõttele soodsat mõju dollari kursi praegune kõrgseis.

Sündmuseks vabaturul oli ka reedest jõusse astuv Kalevi fondiemissioon, mille käigus iga Kalevi aktsia kohta anti välja 22 uut aktsiat. See kahandas Kalevi hinda 1735 kroonilt 77,5 kroonile. Reaalselt tõusis Kalevi hind nädala jooksul 3--4 protsendi ringis. Saku aktsia langes jätkuvalt ning sulgus 1,18% madalamal 33,6 kroonil, olles nädala jooksul vahepeal isegi 32,5 krooni juures.

Huviga peab jälgima Läti väärtpaberikomisjoni uute vihaste meeste aktiivsust Balti väärtpaberiturgude ühendamisel. Küsimuse tõusmine eraasjast riigitasandile on vaid tervitatav. Järjestikused kohtumised nii Eesti kui Leedu kolleegidega näitavad meeste tõsist tahtmist ning samas ka arusaamist ülesande keerukusest. Jääb üle loota, et meie väärtpaberiinspektsioon ning rahandusministeerium asja tõsiselt võtavad ning suudavad ja tahavad olla naabritele arvestatavateks partneriteks.

Hetkel kuum