3. august 1997 kell 22:00

Erastamisskandaalid ei lõpe

Päev pärast peaministri sõnu vallandus Svjazinvesti aktsiate müügiga seotud skandaal, mis võib jõuda otsaga kohtusse.

Nimelt on Svjazinvesti aktsiate müügi kinnisel oksjonil võitjaks tulnud konsortsiumi Mutscom Ltd esindajad väitnud, et konkureerinud konsortsiumi esindaja, tuntud pankur ja meediamagnaat Vladimir Gussinski püüdis sõlmida Svjazinvesti aktsiate ostmiseks «tagaruumitehingut». Gussinski on lubanud kaevata erastamiskonkursi võitja avaliku laimamise eest kohtusse.

Juba ette on kahtluse alla seatud ka maailma suurimate metallitootjate hulka kuuluva Norilsk Nickeli aktsiate kontrollpaki ja Vene suurima riigi käes oleva naftafirma Rosneft müümine.

Pakkumused Norilsk Nickeli erastamiseks tuleb esitada 1. augustiks, kuid seni pole selge, millistel tingimustel erastamine toimub. Praegu haldab Norilsk Nickeli riigi käes olevaid aktsiaid Oneximbank, kes korraldab oksjoni ja peaks üldiste ootuste kohaselt selle ka võitma.

Oneximbank on öelnud, et välismaalased ei saa erastamises osaleda, see jätaks kõrvale Vene metallitööstusse suuri investeeringuid teinud Londoni firma Trans-World Group. Samas on Vene ametnikud öelnud, et erastamistingimused ei välista välismaalaste osalemist.

Äsja avaldas Norilsk Nickel pommuudise, et kahekordistab aktsiakapitali, lastes välja uued aktsiad hinnaga 30 000 rubla aktsia, mis on poole väiksem praegusest turuhinnast. Uudis alandas aktsia hinda 17%, kuid siis hakkas hind taas tõusma seoses spekulatsioonidega, et iga hinnalangus on kasulik Oneximbankile, kes saab aktsiad võimalikult odavalt kokku osta.

Rosnefti erastamise ümber on samuti käinud terav debatt. Nüüdseks on otsustatud, et müüki läheb 97% aktsiatest ning arvatavasti tühistatakse otsus keelata välismaalastel omamast enam kui 15% nafta- ja teiste strateegiliste ettevõtete aktsiatest.

Potentsiaalsed ostjakandidaadid on Soros, Oneximbank, Vene magnaat Boris Berezovski, kelle kontrolli all on Sibnefti naftagrupp, ja Venemaa suurim naftakompanii Lukoil. REUTER-BNS

Hetkel kuum