16. september 1997 kell 22:00

Hansapank mõjutab aktsiaturgu

Esmaspäeval oli Hansapank enamiku aktsiate pakkumisel esimene, eile hoidis pank hinda all vaid enda aktsial. Eile kella poole kahe ajal olid Hansapanga enda aktsiale antud ostu- ja müüginoteeringud vastavalt 208 ja 204 krooni. Teiste turuosaliste müüginoteeringud algasid samal ajal 210 kroonist.

Esimene pakkumus tähendab madalaimat, ostusooviga investorile soodsaimat noteeringut. Samas peab maakler börsi reglemendi järgi tegema tehingu antud ajahetke soodsaima hinnaga. Kui pakkumuse taset suudetakse hoida ja soovitud hinnaga täita kõik ostusoovid, ei tõuse antud väärtpaberi hind.

Esmaspäeval tundus, et Hansapangal on põhjatu pada, mida keegi ei suuda tühjaks osta, kirjeldasid mitmed maaklerid.

«Kui turg tõuseb, võidavad sellest kõik investorid. Kui turg langeb, on peamised võitjad pangad,» ütles Hoiupanga Aktivajuhtimise ASi juhatuse esimees Kristjan Hänni.

Alates eelmise nädala keskpaigast esinesid Hansapanga esindajad väärtpaberituru jätkuvat langust prognoosivate kommentaaridega. Seda vaatamata Eestile antud oodatust soodsamale riigireitingule ja Euroopa Liiduga ühinemise headele positsioonidele.

«See on kõige ehtsam turuga manipuleerimine,» lausus väärtpaberiinspektsiooni peadirektori asetäitja Indrek Jakobson. Väärtpaberiinspektsioonil puudub seaduslik võimalus sellisel juhul vahele astuda, möönis ta.

Hansapanga aktsiaturgude juhataja Tõnu Pekk pidas turuga manipuleerimise süüdistusi alusetuks. «Oleme turu langust prognoosinud juba vähemalt kuu aega. Olen seisukohal, et Eesti aktsiad on põhjendamatult kallid ja mujalt on lihtsam kasumit saada,» lisas ta.

Pekk ütles, et Eesti turg on piisavalt suur selleks, et üks turuosaline pole suuteline hinda sellisel määral liigutama. Peki sõnul ei ole Hansapangal endal üheski väärtpaberis märkimisväärseid positsioone ja müüakse klientide aktsiaid. «Kui me müüksime enda arvel, oleks see vaid tilk meres,» ütles ta.

Kommenteerides süüdistusi, et Hansapank on müügilaine käima lükanud, ütles ta, et ei saa süüdistada maaklerit, kui ta täidab kliendi soovi.

Iga kuu kolmandal reedel on optsioonide lunastamise tähtaeg, ka sellel reedel.

EE Investeeringute juhatuse esimees Margus Järv hindas eelmisel reedel toimunud hinnalanguse üheks põhjuseks eesootavat optsioonide lunastamist, mille katmisega seekord alustati varem.

Hansapank plaanib ka 7 mln aktsia suurust emissiooni, sellesisulise otsuse peaks vastu võtma aktsionäride erakorraline koosolek 11. oktoobril.

Kristjan Hänni sõnul on sellises mahus emissiooni Hansapanga aktsia endiselt tasemelt raske välisinvestoritele müüa, mistõttu peaks aktsia hind olema madalam.

Tõnu Pekk ütles, et emissioon ei ole põhjus aktsiahinna langemiseks. Aktsia müügihinna määravad aktsionärid ja kui nad heaks arvavad, võivad seda teha ka 100 krooniga, lisas Pekk.

Hetkel kuum