5. oktoober 1997 kell 22:00

Eelarve põhjustas Itaalias valitsuskriisi

Itaalia tahab iga hinna eest pääseda esimeste riikide seas loodavasse Euroopa majandus- ja rahaliitu (EMU), aga selleks on tal enne vaja oluliselt vähendada eelarvepuudujääki, mida valitsus püüabki teha. Kokku on valitsus soovitanud 1998. aasta eelarves kärpida heaolu- ja pensionikulusid viie triljoni liiri ehk 2,8 miljardi dollari võrra.

RC liider Fausto Bertinotti on kinnitanud, et tema erakond toetab eelarvet ainult juhul, kui pensionikärpeid vähendatakse. Teiseks heidab Bertinotti valitsusele ette, et too ei rakenda piisavaid abinõusid hõive olukorra parandamiseks ning taotleb sel otstarbel töönädala lühendamist 39 tunnilt 35-le.

Romano Prodi loodab siiski, et suudab täna veel saavutada Fausto Bertinottiga kompromissi enne homme parlamendis algavaid eelarvevaidlusi. Peaminister on lubanud, et ta on valmis tegema eelarves üksnes väiksemaid muudatusi. Kui kokkulepet ei saavutata, on võimalik, et president Oscar Luigi Scalfaro saadab parlamendi laiali ja kuulutab välja uued valimised.

Itaalia turg on reageerinud poliitilisele arengule närviliselt. Milano börsi indeks alanes reedel 3% võrra. Ekspertide sõnul on turu reageering võrreldes näiteks kahe aasta taguse ajaga tagasihoidlik. See-eest valitsuse tagasiastumine mõjutaks turgu juba tunduvalt rohkem.

Nädalavahetusel Alpides peetud Itaalia-Prantsuse tippkohtumisel avaldas Prantsusmaa president Jacques Chirac kindlat lootust, et Itaalia on praegusele valitsuskriisile vaatamata EMUsse pääsevate esimeste riikide seas.

«Euro saab varsti teoks. Nii Itaalia kui ka Prantsusmaa tahavad olla nende riikide seas, kes 1. jaanuaril 1999 käivitavad EMU. Selle nimel tuleb aga igal kodanikul teha teatud jõupingutusi,» ütles Prantsusmaa president. REUTER-FT-ÄP

Hetkel kuum