3. november 1997 kell 22:00

Elegantsed suusakuurordid laiuvad Alpides

Millele mõtlete, kui mai- nitakse Euroopa südames asuvat ?veitsi? ?okolaadile ja juustule? Kelladele ja pankadele? Igilumega kaetud mägedele?

Talve saabudes on enam põhjust mõelda just lumele ja suusatamisele, sest ligi 2/3 riigi territooriumist on võimsate Alpide all.

?veitsi suusakuurordid kuuluvad maailma paremikku. Loodus on enneolematult kaunis: majesteetlikud mäed, maalilised mägikülad ja harjumatu vaikus sisendavad suurt rahu.

Hotellid on traditsioonilised, hubased ning vastuvõtt väljapeetult sõbralik ja külalislahke. Maailma näinud teavad, et ka metropolides juhivad parimaid hotelle just ?veitslased.

Suusahooaeg kestab enamikus kuurortides novembri lõpust aprilli alguseni. Tipphooajad, mil hinnad laes ja rahvast tihedalt, on jõulud ja lihavõtted ning veebruar.

Kui pole tipphooaeg, on nädalased paketid suhteliselt soodsa hinnaga, sisaldades hotellimajutust, pool- või täispansioni, suusapassi ja vajadusel ka suusakursusi. Seepärast ei maksa meelt heita -- elu ?veitsis on võrreldes teiste Euroopa riikidega kallis, mille korvab kõrge kvaliteet kõiges.

Rahvusvaheliselt kuulsaimad suusakuurordid on järgmistes kantonites: Valais/Wallis (vastavalt prantsuse ja saksa keeles) ja Les Grisons/Graubünden.

Valais on üle 170 km pikkune org, mida piirab mõlemalt poolt poolsada üle 4000 meetri kõrgust mäetippu. Valais' mainekamad kuurordid on Zermatt, mis asub 1616 m kõrgusel merepinnast, Crans Montana (1495 m) ja Verbier (1500 m).

Zermatt on ?veitsi lõunapoolseim suusakuurort Cervini/Matterhorni jalamil. Enimpildistatud ja püramiidi meenutav Cervin ei ole oma 4478 meetriga küll Alpide kõrgeim mäetipp, ent seda peetakse kõige võimsamaks ja muljetavaldavamaks, jätkuvaks väljakutseks kogu maailma alpinistidele. Erineva raskusastmega suusatrasse on Zermattis 245 km, lifte 73, kusjuures üheksa tõstukit töötavad aastaringselt. Suusahooaeg kestab siin kõige kauem, novembrist maini. Kes aga mäesuusatamist väldivad, neile on 7 km murdmaasuusaradu.

Zermatt erineb teistest kuurortidest selle poolest, et see on autovaba jalakäijate küla, kus transpordivahenditest liiguvad vaid elektriautod ja voorimehed. Need, kes sõidavad sinna autoga, on sunnitud selle jätma viis kilomeetrit allpool asuvasse Täschi külla, kus on üle 3200 parklakoha. Sealt jätkatakse teekonda rongiga.

Zermattile pääsemiseks on ka teine ja väga kaunis võimalus. Nimelt helikopteriga.

Helikopterilend Alpide kohal ületab kõik teie ootused, jättes kustumatud mälestused. Lõbureisi helikopteriga ümber Matterhorni saab tellida ka Zermattis koha peal.

Zermatti luksuslikumatest hotellidest tasuks meelde jätta järgmised: Zermatterhof, Mont Cervin, Nicoletta ja Schweizerhof.

Hetkel kuum