23. november 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Ülehomme sõidavad teede- ja sideministeeriumi esindajad Poola, et lahendada transiitlubade segadus, mis ähvardab jätta Eesti autovedajad alates detsembrist ilma Euroopasse sõidu võimalusest.

Mõni päev tagasi ei osanud poolakad veel öelda, kui palju uued transiidiload maksma hakkavad ning kust neid osta saab, ütles Alar Ehasalu teede- ja sideministeeriumi maanteeliiklusosakonnast.

Seni kasutavad Eesti autovedajad Poola sissesõiduks riikide vahel vahetatavaid tasuta veolube. Ka olid käibel tasulised veoload, mida sai osta Poola piiril ja mis maksid üle 24tonnise kandejõuga veokitele 1600 krooni.

Alates 11. detsembrist kaovad seni kasutusel olnud ning piiril müüdavad veoload. Oma otsust on poolakad põhjendanud ELi direktiividega, mis keelavad tasuliste lubade müügi piiril. Alar Ehasalu sõnul kasutavad analoogset süsteemi ka teised Euroopa riigid.

Poolakad pole huvitatud tasuta veolubade kvootide suurendamisest, sest nende autovedajad ei sõida Eestisse nii palju kui Eesti autovedajad Poola kaudu Euroopasse.

Eesti rahvusvaheliste autovedajate assotsiatsioonist öeldi, et järgmiseks aastaks eraldab Poola riik Eesti autovedajatele 1500 tasuta veoluba, tegelik vajadus oleks 12 000 veoluba. ÄP

Hetkel kuum