13. jaanuar 1998 kell 22:00

Hea töökoht

Financial Timesis ilmunud kuulutus pakub tööd Euroopa patendibüroos pensioni reservfondi portfellihaldurile -- hea palk, tulumaksusoodustused, lisagarantiid. Kas soovite kandideerida? Eelduseks on kõrgharidust tõendavad dokumendid, kolme võõrkeele oskus, Euroopa finantsturgude tundmine jne. Ja mis teil pakkuda on? Kohaliku ärikooli diplom ja ühe-kahe võõrkeele kõnelemise oskus, paariaastane töökogemus müügimehe, seejärel maakleri ja väikefirma juhina. Enesereklaamiks sobib kiiresti arenevas majandusolukorras tegutsejaile omane hea ümberorienteerumise võime, paindlikkus, mida aga dokumendid ei tõesta.

Euroopa Liitu pääsemine annab eestlasele vaba võimaluse pääseda kõrgema elatustasemega riikide edukatesse firmadesse tööle.

Õpetatust tunnistab tunnustatud kõrgkooli diplom, spetsialistidel rahvusvahelise kutseorganisatsiooni sertifikaat. Bürokratiseerunud Euroopa kaitseb end standarditega, mis tagavad ettevõttele stabiilsuse.

Edukaid iseloomustab efektiivsus. Jalgratta leiutamise asemel teab iga spetsialist just õiget lahendust ega raiska aega uurimisele või katse-eksituse meetodil rabelemisele. Koolitusfirma Invicta juht Mihkel Pärjamäe hindab näiteks kogenud lääne ja Eesti konsultandi efektiivsuse vahe 2--3kordseks.

Samas võib käepäraste lahendustega harjunud edukas töötaja jääda hätta, kui alati olemas olnud materjali kasutada ei saa. See on koht, kus näiteks nõukogulikust segaduseset pärit metallurg teab, millise liivaga saab asendada magneesiumipulbrit vms. Nutikus, leidlikkus, motiveeritus, oskus ootamatult avanevaid võimalusi kasutada annab eeliseid tööprotsessis silma paista. Silma paista saab aga alles siis, kui töölevõtu konkursist on võitjana väljutud, selleks on aga vaja stabiilsust demonstreerivaid pabereid.

Hetkel kuum