22. jaanuar 1998 kell 22:00

Reiljan metsatolle ei poolda

«See on täielik jama, sellest on mõttetu rääkida,» vastas Reiljan küsimusele, kas valitsus kavatseb piirata töötlemata metsamaterjali väljavedu tollide abil. Puidu väljaveo osa väheneb igal aastal, sest kohalik metsatööstus areneb hoogsalt, põhjendas ta. «Kui riik on võtnud suuna avatud majandusele, siis ei saa järske nõkse teha,» selgitas Reiljan.

Üleeilse Äripäeva kommentaaris «Eesti metsatööstuspoliitika vale suund» peab suusa- ja mööblitootja ASi Viisnurk tegevdirektor Meelis Kukk vajalikuks kehtestada metsamaterjalile ekspordimaks. «On kahetsusväärne, et kahest meie riigi tähtsast taastuvast ressursist -- inimressurss ja mets -- antakse viimane piltlikult lapse- või noorukieas jäädavalt mujale tulu tooma,» märkis ta.

Rääkides valjuhäälselt liberaalsusest, mille taha saab suurepäraselt peita vähest tegutsemist, oskamatust ja poliitika puudumist, võib peagi saabuda aeg, et probleemid muutuvad liiga tõsisteks, ennustas Kukk.

Suusa- ja mööblitootja Viisnurk plaanib sel aastal suurendada oluliselt mööblitootmise osa kogutoodangus. Kui eelmisel aastal oli Viisnurga mööblivabriku käive 42 miljonit krooni, siis sel aastal kavatseb Viisnurk suurendada mööblivabriku käibe 70 miljoni kroonini. Viisnurk toodab valdavalt täispuitmööblit.

Eesti metsa- ja puidutööstuses on praegu metsik konkurents ja hiigelinvesteeringud, aga see on kiire arengu eeldus, kommenteeris Villu Reiljan. «Kes ei suuda kaasa joosta, peab surema,» märkis ta. Reiljani sõnul ei saa käsitleda metsamaterjali eksporditolle sarnaselt toiduainete imporditollidega, sest Eesti põllumehed peavad ebavõrdset võitlust põllumajandust toetavate Euroopa riikidega. «Metsa- ja puidutööstuse ettevõtted võitlevad aga välisfirmadega ja siin ei saa riik aidata,» lausus ta.

Metsamaterjali eksporditollide kehtestamise võimalust on varem valitsuse istungil näitena välja pakkunud põllumajandusminister Andres Varik.

Metsavarumisfirmade juhtide väitel väheneks puidu eksporditollide kehtestamisel samavõrra metsa ostuhind. Töötlemata metsamaterjali väljaveo takistamiseks eksporditolle rakendanud Läti on maksumäära järk-järgult alandanud ja loobub tuleval aastal eksporditollidest lõplikult, on kinnitanud metsaameti ökonoomika- ja infokeskuse turustusjuht Erik Kosenkranius.

Hetkel kuum