Mustas mobiiliäris liiguvad miljonid

26. jaanuar 1998, 00:00

«Musta» telefoni lülitamisel ükskõik millisesse kolme mobiilsidevõrku mingeid probleeme ei teki. Võrgu operaatorid eraisikute telefone reeglina näha ei soovi. Maksate liitumistasu ja võite hakata helistama.

Mitteametlikel andmetel müüakse Eestis nädalas umbes 150 «musta» telefoni, aastas seega 7800. Kui arvestada telefoni keskmiseks hinnaks 4000 krooni, selgub, et aastas pöörleb mustas mobiiliäris üle 30 miljoni krooni maksuvaba raha. Ametlikult müüdi Eestis 1997. aastal 118 000 telefoni. Toll konfiskeerib aastas paarkümmend illegaalselt sissetoodud telefoni.

Tolliinspektuuri juhataja Toomas Udu sõnul kontrollitakse inimesi ja autosid, mille puhul on kahtlus, et seal võib olla salakaupa. Vahelejäämise korral trahvitakse kauba sissetoojat kolmekordse kauba turuväärtusega, sissetoodud kauba võib ka konfiskeerida. «Mobiiltelefonide sissetoomine on sagedasim õiguserikkumine tollis,» räägib Udu.

Tundmatuks jääda soovinud allika väitel käib «mustade» telefonidega kauplemine järgnevalt:

Soomes ja Rootsis tegutseb mitukümmend telefonide varastajat. Ühe versiooni järgi varastatakse suurtes kogustes telefone otse Nokia ja Ericssoni tehastest. Telefonid kogutakse kokkulepitud kohtadesse, kust Eestist tulnud diilerid need kätte saavad.

Diileriks hakkamine on lihtne -- tuleb vaid võtta riigi elekterside inspektsioonist mobiiltelefonide sissetoomise luba. See antakse igale soovijale. Et vältida 18protsendise käibemaksu tasumist tollis, toimetab maaletooja telefonid Eestisse deklareerimata. Tavaliselt see õnnestub, tihti kasutatakse smugeldamisel ka laevadel töötavaid tuttavaid.

Seejärel jääb üle telefonid maha müüa. Äri paistab õitsevat, sest «mustade» telefonide müüjad sõidavad väga kalliste autodega.

Mobinesti (Nokia mobiiltelefonide ametlik müüja Eestis) esindaja väidab, et otse tehasest suurtes kogustes telefone varastada on võimatu. Samas pakuvad «mustad» diilerid oma kaupa korralikus tehase pakendis koos tehasepoolse garantiiga. Mobinesti esindaja sõnul ei saa ka kasutada telefone, mille IMEI-kood (telefonidele sisseprogrammeeritud identifitseerimisnumbrid) pole registreeritud. Tegelikkuses saab Eestis vabalt helistada telefoniga, millel IMEI-kood puudub. IMEId saab kontrollida, vajutades telefonil *#06#. Osa telefone ei näita neid nuppe vajutades midagi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing