22. veebruar 1998 kell 22:00

Tartus on korterite hinnad oluliselt tõusnud

Tartu korterite hinnad on tõusnud pidevalt, aastaga on hinnatõus olnud üks Eesti suuremaid -- üle 40%. Veidi üllatav on see, et korterid on kallinenud ka viimastel kuudel, kuigi rahaturul pole praegu parimad ajad. Hinnatõusu põhjuseks võib olla asjaolu, et müüki saabuvad üha uued korterid ja kõik küsivad maksimaalset hinda. Korterit hoitakse mõni kuu müügis ja kui ostjat ei leita, siis sageli lihtsalt loobutakse müügist ja jäädakse ootama paremaid aegu.

Lähikuudel peaks olukord klaaruma. Kui pankade laenutingimused paranevad ja turule tulevad maksujõulised ostjad, siis jätkub korterimüük seniselt kõrgelt tasemelt. Kui aga rahaturul muutusi ei toimu, siis on oodata korterite hinna langust.

Kui analüüsida möödunud aasta hinnatõuse, siis esimene suurem tõus oli Tartus kevadel. Õigusjärgsete omanike majades elavad üürnikud said siis palju EVP-laene.

Teine oluline korterite kallinemine oli möödunud sügisel, kui ära osteti peaaegu kõik saada olnud korterid. Siis oli Tartus nagu ka mujal Eestis võimalik suhteliselt lihtsalt saada eluasemelaenu. Praegu on laenutingimused karmistunud ja laenu saavad ligikaudu pooled taotlejad.

Aasta lõpul oli turg suhteliselt tühi, praegu on küll pakkujaid, kuid oma korteritingimusi parandada soovijatel napib selleks võimalusi.

Kuigi tehingute arv on viimastel kuudel vähenenud, ostjaid siiski on. Suur osa tehinguid sooritatakse odavamate korteritega. Nõutud on näiteks ühetoalised ahjuküttega korterid Karlova linnaosas.

Kuna eluaseme kulud on küllaltki suured, on raske leida ostjat neljatoalisele mugavustega korterile. Neljatoalise korteri võib mõnikord saada sama hinnaga kui kolmetoalisegi.

Kui seni olid tartlastel oma lemmikkohad, kuhu sooviti elama minna, siis nüüd pole kinnisvaramaaklerite sõnul enam püüdlust kindlate linnaosade järele. Sobivaks peetakse näiteks ka Annelinnas asuvaid normaalse vaate ja hea seisukorraga kortereid. Oma osa on siin kindlasti ostjate rahapuudusel.

Kui korterite müügihinnad on aastaga oluliselt tõusnud, siis sama ei saa öelda üürihindade kohta. Kaanon Kinnisvara andmetel on ühe- ja kahetoaliste korterite üürihinnad jäänud praktiliselt samaks. Veidi on suurenenud kolme- ja neljatoaliste korterite üür.

Nagu korterite müügi puhul nii ületab praegu ka üürimisel Tartus pakkumine nõudmist. Ühe- ja kahetoalisi kortereid üüritakse peamiselt pikemaks ajaks.

Suuremaid kortereid soovitakse tavaliselt vaid mõneks kuuks ning nõudmised on küllaltki kõrgel tasemel -- soovitakse heas kohas asuvaid ja möbleeritud kortereid, üürilise on leidnud ka arvutiga varustatud korter.

Hetkel kuum