Farma suuromanik vahetub

17. märts 1998, 00:00

Vastavalt kokkuleppele ostab Grindeks Magnum Grupiga seotud firmadelt 196 miljoni krooni eest 55 protsenti Tallinna farmaatsiatehase aktsiatest. Iga aktsia eest maksab Grindeks Magnum Grupile 94,4 krooni, võrdluseks eile oli farmaatsiatehase aktsia sulgemishind Tallinna väärtpaberibörsil 75,5 krooni. Osapoolte kokkuleppel on aktsiate börsihinna ja tehingu hinna vahe strateegilise kontrollpaki ülemineku preemia.

«See on siiski kontrollpakk,» vastas Grindeksi nõukogu esimees Valdis Jakobsons küsimusele, millega seletada börsinoteeringust kõrgemat ostuhinda. «Kontrollpakki keegi niisama ära ei müü,» lisas ta.

«Selge see, loogiline järeldus,» vastas Grindeksi nõukogu liige Andres Toome Eesti Investeerimispangast küsimusele, kas ostuhind tähendab, et Magnum Grupp ei olnud nõus aktsiate kontrollpakki madalama hinnaga loovutama.

Ka pärast tehingu toimumist säilib Magnum Grupiga seotud firmadel 5 protsenti ületav oluline osalus Tallinna farmaatsiatehases. Samas kuulub Magnum Grupile 9 protsenti Eesti Investeerimispanga aktsiatest.

Aktsiate ostusumma maksab Andres Toome sõnul Grindeks. «Pank siin oma raha välja ei käi,» märkis ta. Osaliselt on raha Grindeksil erastamisest olemas, pealegi tuleb kohe maksta vaid osa raha, ülejäänu aga tasuda graafiku järgi, sõnas Toome. Milline on maksegraafik, ei soostunud ta kommenteerima.

«Meil on raha,» kinnitas Jakobsons. Kui on vaja krediiti, laename juurde, lisas ta. Küsimusele, kas saab Grindeks aktsiad ilma rahata, kuna Magnum Grupp sai osaluse Investeerimispangas, vastas Jakobsons: «Päris nii need asjad ka ei käi.» Investeerimispangale kuulub läbi firma Arials 52% Grindeksi aktsiaid.

Grindeks ja farmaatsiatehas sobivad nii toodete kui turu poolest, lausus Andres Toome. Odavama ja madalama kvaliteediga farmaatsiatehase põhiturg on Venemaa ja Ukraina, kallimate toodetega Grindeksil aga eksport Lääne-Euroopasse ja Jaapanisse, selgitas ta.

«Nii suudavad ilusti ära katta turu ja maandada riski, nii et üks pluss üks ei võrdu mitte kaks, vaid kolm,» nentis Toome.

Peamine, mida farmaatsiatehases kohe vaatame, on investeeringute programm, et investeeringud ei kattuks, täpsustas toome.

Läbirääkimised Magnum Grupiga on Toome sõnul käinud juba pool aastat. «Tõsi, algul oli juttu firmade ühendamisest, aga siis algasid segadused,» märkis ta. Pool aastat tagasi selgus, et Tallinna farmaatsiatehasel ei ole Moskvas tootmist erinevalt varem börsile teatatust.

Kui ühinemise idee tuli Grindeksilt, siis aktsiate müügi pakkumisega tuli sama teema juurde tagasi Magnum Grupp, väitis Toome.

Grindeksi eelmise aasta käive oli 218,2 miljonit krooni ja auditeerimata puhaskasum 11,2 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing