21. aprill 1998 kell 22:00

Kas kasutaksite võimalust nii valla tulubaasi suurendada?

Ei pea seda päris reaalseks. Päris nii ei saa olla, et võtan kätte ja lasen oma maksud maksta suvalisse valda. Kui mu kodu on seal, on selge, et ma mingeid teenuseid seal ikkagi tarbin ja minu südametunnistus ei lubaks makse võõrasse valda maksta, samas teiste maksumaksjate arvel koolitada lapsi ja tarbida muid avalikke teenuseid.

Selline tingimuse seadmine on natuke halvamaiguline. Muidugi on iga vald rõõmus selle üle, kui temale rikkaid maksumaksjaid tuleb, aga pigem kinnistada neid valda kui lihtsalt moosida maksu maksma. Moosimine võib lõppeda nii, et täna tuleb maks ja homme enam ei tule.Vald ei saa seda kontrollida.

Vald on siiski haldusorganisatsioon ja see, kuidas riigis üks või teine vald elab, sõltub riigikogu ja valitsuse pädevusest. Ja valla tulude hulka peaks käima kaks maksu: maamaks ja üksikisiku tulumaks 100%. See on valla rikkus. Ei mingit ümberjagamist.

Aga minna ja mingi rikas mees ära rääkida, et lubame sulle mingi maalapi... Seda rikast, kelle maks võib-olla puhtfüüsilise rahamassi juurdesaamisel isegi kuluks vallale ära, ei olegi kohapeal millegagi peibutada.

Võib rõhuda mingile vanaisa talukohale või kellegi hauale, aga ei usu, et see oleks eetiliselt kõige sobivam variant kedagi meelitada. Vald pole väljapressimisorganisatsioon.

Ei ole seda kordagi teinud. Võib ju mõtel-da, et nii võiks teha ja raha saada, aga see on libe tee. Seadused on üle Eesti ühtsed. Ja kui seal on mingid augud, on see kahetsusväärne, et seadused sellise võimaluse üldse annavad. Suhtuda tuleb ühtemoodi heatahtlikult, sõbralikult ja vastutulelikult kõigisse. Teha oma tööd rahulikult ja rohkemat ei ole vajagi.

Kui tahad mingeid eriteeneid, pead midagi vastu pakkuma. Ma arvan, et ma ei tahaks midagi erilist mitte kellelegi pakkuda. Ma tahaks, et kõigiga oleks ühtemoodi, sõltumata sellest, oled sa vaene või rikas, sant või setu.

Võimalus on tõesti olemas. Aga mina pigem püstitaksin küsimuse selliselt, et kuivõrd teadlikud on inimesed, kes elavad mingis omavalitsuses, et nende tulumaks just nimelt sinna laekub. Paljud lasevad oma tulumaksu kanda sissekirjutuse järgi.

Ma ei saa pead pakule panna ja väita, et Kuusalu vallal jääb osa tulumaksu saamata, aga kahtlus on. Linnalähedastes piirkondades on inimesi, kes on oma suvila ehitanud ringi aastaringseks elamiseks, elavad seal, aga samas on sisse kirjutatud Tallinnas -- nende tulumaks laekub endiselt sissekirjutuse järgi, mitte tegelikku elukohta.

Mis sellesse meelitamisesse puutub, siis mina vallavanemana ei näe, mis võiks edukale ärimehele olla nupuks, mis tema tulumaksu meie valda meelitaks. Aga see mõte on hea. Võib ju üritada.

Hetkel kuum