Eeldeklaratsioon aitab kaupa sisse tuua täpsete andmeteta

05. mai 1998, 00:00

Kui eelnevalt ei ole võimalik kauba koh-ta kõiki andmeid saada, on võimalik kaupu sisse tuua eeldeklaratsiooni vormistades.

Eeldeklaratsiooni vormistamiseks tuleb ettevõte kanda usaldusaluste deklarantide registrisse tollipunktis. Sisuliselt viiakse läbi ettevõtte usaldusväärsuse kontroll.

Ettevõtte kandmiseks usaldusväärsete deklarantide registrisse tuleb ettevõtte juhil esitada tollipunkti juhatajale avaldus, mis sisaldab:

 • kauba saaja nime, äriregistri numbri, asukoha ja aadressi;
 • andmed kauba sisse- ja väljaveo kohta (mis ajast on tegelenud, keskmine deklaratsioonide arv kuus, viimase 3 kuu keskmine kauba statistiline maksumus ühe kaubadeklaratsiooni kohta);
 • aadress ja telefon, kuhu viiakse eeldeklaratsiooniga sisseveetud kaup;
 • kaubasaaja poolt volitatud füüsiliste isikute nimed ja allkirjanäidised;
 • kohustus koheselt tollile teatada volitatud isikute volituste lõppemisest.
 • Lisaks tuleb ettevõttel esitada oma asukohajärgse maksuameti õiend maksuvõlgnevuste puudumise kohta.

  Tollipunkt kontrollib esitatud andmete põhjal ettevõtte usaldusväärsust ja otsustab ettevõtte tolli usaldusaluste deklarantide registrisse kandmise (eeldeklaratsiooniga kauba sisseveo õiguse andmise) üle. Eeldeklaratsiooni õigust ei anta, kui:

 • kauba saaja on pannud toime tollieeskirjade rikkumisi viimase 6 kuu jooksul;
 • kauba saaja on teostanud kauba sisse- ja väljavedu vähem kui ühe aasta;
 • kauba saaja poolt vormistatud kaubadeklaratsioonide arv on kuus alla kümne.
 • Eeldeklaratsiooni 6., 7. ja 8. eksemplar tuleb esitada enne kauba sissetoomist aktsepteerimiseks asukohajärgsele tolliasutusele koos lisadokumentidega (vt ÄP 28.04.1998) või nende faksikoopiatega.

  Eeldeklaratsiooni aktsepteerimise käigus makse ei maksta. Pärast aktsepteerimist tagastatakse deklarandile eeldeklaratsiooni 7. ja 8. eksemplar.

  Kauba jõudmisel piirile tuleb deklarandil piiritolliasutusele esitada aktsepteeritud eeldeklaratsiooni 7. ja 8. eksemplar. Piirivormistuse käigus tehakse eeldeklaratsiooni eksemplaridele piiriületusmärked ja tagastatakse deklarandile 8. eksemplar.

  Eeldeklaratsiooniga sisseveetud kaup tuleb toimetada eeldeklaratsiooni õiguse saamise taotluses näidatud aadressile ja selle kasutamine on keelatud kuni lõpliku deklaratsiooni vormistamiseni, välja arvatud juhtudel kui:

 • on tehtud kaubale tolliläbivaatus ja deklaratsioonil on märge «kaup kontrollitud»;
 • tolliametnik on andnud kasutamise loa ja deklaratsioonil on märge «kasutamine lubatud».
 • Lõplik kaubadeklaratsioon tuleb vormistada 10 kalendripäeva jooksul pärast kauba sissetoomist. Lõpliku kaubadeklaratsiooni vormistamine toimub sarnaselt tavalise impordi deklareerimise protseduuriga, erinevuseks on see, et lõpliku kaubadeklaratsiooni 6. ja 7. eksemplar võetakse ära deklaratsiooni aktsepteerimise käigus ja piirile pole midagi vaja toimetada (kaup on juba eeldeklaratsiooniga sisse toodud). Kaupa võib hakata kasutama lõpliku kaubadeklaratsiooni aktsepteerimisele järgneval kalendripäeval kell 12.00 (v.a pühapäev ja riiklikud pühad), kui toll ei ole määranud teisiti. Sellest hetkest kaotab kehtivuse ka kaubale pandud tollitõkend ja selle võib eemaldada. (Impordi deklareerimisest loe ka 28.04.1998 Äripäevast).

  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing