12. mai 1998 kell 22:00

Värske tapeet on väike, kuid mõjus investeering

Tapeedivahetus on lihtne ja odav töö, mis annab toas investeeringuga võrreldes tohutu visuaalse efekti. Enne tapeedivahetust vajab aga ka lagi rulliga värskendamist, sest vana tapeedi kõrval torkab luitunud lagi kohe silma.

Tapeeti ostes varuge üks rull tagavaraks. Juhtub, et tapeet ostetakse varem valmis, kuid tapeetima hakatakse alles mõne aja pärast ning siis selgub, et tapeeti tuleb puudu.

Sama tapeet, mis pärineb teisest partiist, võib algsest tooni võrra erineda. Tapeeti ostes tuleks kaupluses kohe jälgida, kas kõigil rullidel on ühesugused artikli- ja seerianumbrid.

Kui on siiski tahtmist üritada eri toonides tapeeti kasutada, tuleb erinevat tooni tapeediga katta eri seinad nurgast nurgani. Kui toonivahega tapeedid kohtuvad toanurgas, jääb see silmale mäkamatuks.

Kui te ei suuda otsustada, kas valida poes teile meeldivate toonide seast heledam või tumedam, siis jääge alati heledama juurde, sest see muudab toa optiliselt suuremaks.

Minge tapeedinäidisega tänavale päiksevalguse kätte ja otsustage selle värvi üle loomulikus valguses. Kaupluses kunstlikus valguses võib toon olla petlik.

Nii nagu enamiku ehitustööde puhul, sõltub ka tapeetimise tulemus 80% eeltööst. Enne tapeetima asumist tuleb veenduda, et aluspind on hästi ette valmistatud. Selleks sobib ideaalselt pandud varasem tapeet, mida kohtab harva. Vana lahtise tapeedi saab maha võtta spetsiaalse tapeedieemaldajaga. Seinas olevad augud tuleb üle pahteldada.

Paneelsein tuleb enne tapeetimist krohvida või pahteldada ja kindlasti liimiga kruntida. Kruntimata sein imeb liimi endasse ja tapeet ei püsi peal. Krunditud seinale võib tapeedi otse peale kleepida.

Ebaühtlase kõrgusega seinte puhul saab sirge tapeediserva optiliselt korrektselt laega sobitada, kui lae ja tapeedi vahele jätta väike lae toonis rant.

Kui ostate korraliku tapeedi, ostke sinna juurde sobiv liim, mis garanteerib, et tapeet ka seina jääb. Tärklisekliister venitab märja tapeedi välja ja see jääb kuivades lokkima. Mida õhem on tapeet, seda õhukesem peab olema ka liimikiht.

Tapeedi aluskihiks võib odavama liimiga kleepida ka ajalehe, mis on nii õhuke, et venimisest põhjustatud voldid ei jää näha.

Tapeetides kasutage abivahendina tapeedilabidat, mis silub tapeeti seda venitamata.

Tugevat liimi kasutades tuleb sellega kokku saanud paani pealispool kohe niiske lapiga üle tõmmata. Pinnale kuivanud liim jääb tapeedi peale inetult läikima ja rikub kogu mulje. Tapeedi kleepimisvigu kauplused ei hüvita.

Ärge pange paane täpselt üksteise kõrvale, vaid katke eelmine paan umbes 0,5 cm võrra uue paaniga. Sellega väldite ebameeldiva üllatuse, kui tapeet kuivades kokku tõmbab ja te avastate paanide vahel valged kriipsud.

Tapeeti hakake panema akna poolt, et vältida paanide jätkukohtadest tekkivaid varje. Mitme akna puhul alustada kõige lõunapoolsema juurest või sellest, kust pääseb sisse kõige tugevam valgus.

Tapeedil tuleb lasta rahulikult kuivada. Tapetseeritud tuba pole vaja ventilaatori või õhusoojendiga kuivatada.

Hetkel kuum