12. mai 1998 kell 22:00

Ventilaator vajab palavaga hoolt

Viimase nädalavahetuse seisuga on ilm vastikult hea ja soe ning see tekitab teatavas osas inimestes kindlasti tunde, et midagi paha on juhtumas. Arvutile nimelt ei meeldi liiga soe ja ta kipub sellisel puhul vimkasid viskama.

Ühel päeval hakkab arvuti arusaamatul põhjusel kinni jooksma. Töötab ja töötab ning siis järsku kas lihtsalt ei reageeri või esineb mõne äärmiselt rumala veateatega. Alguses paneb enamik arvutikasutajatest selle Bill Gatesi halbade unenägude arvele ja kirub kohvi kõrvale neid tänapäevaseid programmeerijaid, kes lihtsalt ei suuda korralikku koodijuppi valmis treida.

Umbes kolmandal päeval kutsutakse kohale arvutispets, kes esimese liigutusena kustutab ära kasutaja failid, siis reinstalleerib Windowsi ja kui ka see ei aita, otsib välja kruvikeeraja ja hakkab probleemi tagamaid lahkama.

Tegelikult on arvuti kahtlase käitumise põhjuseks tihti nimelt see, et mõni arvutis olevatest ventilaatoritest on otsustanud tiirlemise lõpetada. Vanemates arvutites on eraldi ventilaator protsessori ja toiteploki jahutamiseks, uuemates ATX-korpusega masinates on need ühendatud. Ma ei oskagi öelda, kas üks ventilaator on parem kui kaks või mitte, sest rikki lähevad nad mõlemal puhul. Põhjus on ikka see, et arvutitootja on kasutanud veidi liiga odavat ventilaatorit.

Pole ka ime, sest müügi hetkel see ju neid ei sega ja hinnavahe võib olla näiteks viiekordne. Parimad meil müüdavad protsessori-ventilaatorid maksavad 250 krooni ringis ja kusagil on kindlasti ökonomist, kes on välja rehkendanud, kui palju tootja tuhandese partii puhul ventilaatori pealt kokku hoiab.

Mis siis teha? Suvi on soe aeg ja ventilaatoril tegemist küllaga, nii et pole põhjust imestada, kui nimelt siis ventilaatoriprobleemid kimbutama hakkavad. Ega vist muud üle jää, tuleb oma arvuti tugihingele väike külm õlu muretseda ja lasta tal kõik arvutid üle vaadata. Ventilaatori kõlbulikkuse uurimiseks on tihti vaja arvuti lahti kruvida ja näpuga järgi katsuda, kas tiivik ikka kergesti käib. Igal juhul eelistaksin mina seda kruvimistööd ette võtta praeguse jaheda ilmaga.

Kui ventilaator raskelt käib, tuleb asemele osta kindlasti kallimat sorti, mis oleks valmis kauem käima. Kui on vaja kiiret abi või on kindel soov mõnda ventilaatorit taaselustada, tuleb appi CRC («valge liitiummääre tefloniga»), mida teadjate soovitusel leiab Tallinnas vaid ühest kohast, Esramose poest Katusepapi tänavas.

Hetkel kuum