17. mai 1998 kell 22:00

Probleemid jäid üles

Pettunud meeleavaldajad, kes ootasid G8 tippkohtumiselt vaeste riikide võlakoorma kustutamist, ristisid USA, Suurbritannia, Kanada, Prantsusmaa, Itaalia, Jaapani, Saksamaa ja Venemaa tippkohtumise «rikaste poiste nädalalõpuks».

«Kui oled vaene, saastatud ja võlgades, siis nea saatust, kergendust ei tule,» võttis sõnumi kokku konverentsihoone ümber 10kilomeetrise inimketi moodustanud protestijate juht Ed Mayo.

Võla kustutamise asemel lubasid tööstusriigid võlaprobleemi lahendamist kiirendada ja kaasata sellesse enam riike. Abi eeltingimuseks seati ulatuslikud majandusreformid.

Võlaprobleemi kõrval oli G8 kohtumise peatähelepanu Aasia kriisil ja India tuumakatsetustel.

Mitmed riigid eesotsas USAga rõhutasid poliitiliste reformide vajalikkust Indoneesias, kus tänavarahutustes on hukkunud üle 500 inimese. Regiooni tuleviku suhtes oldi aga optimistlikud, nähes stabiilsuse garantiid eelkõige rahvusvahelise valuutafondi reformide elluviimises.

Optimismi varjutas hoiatus protektsionistliku vastureaktsiooni eest, mis võib tekkida nii Aasias kui ka arenenud tööstusriikides. Eeskuju loomiseks võtsid G8 riigid kohustuse jätta oma turud avatuks, kutsudes teisi riike samaga vastama.

Euroopa ja Venemaa vastuseisu tõttu ei kehtestatud Indiale tuumakatsete eest majandussanktsioone. Saksamaa kantsleri Helmut Kohli sõnul on olulisem tagada, et nii India kui Pakistan kirjutaksid edaspidi alla 1996. a tuumakatsetuste keelustamise lepingule.

Venemaa presidendile Boriss Jeltsinile oli osavõtt G7 kohtumisest kinnituseks Venemaa tõusust rikaste tööstusriikide hulka.

Samal ajal aga veenis peaminister Sergei Kirijenko kodus riigiduumat rihma pingutama, et leida raha streikivatele kaevuritele palgavõla tasumiseks.

Indoneesia kriisist heitunud välisinvestorite kinnituseks ja rubla toetamiseks tõstis Venemaa keskpank lombardimäära 30%lt 40%le. RTS-indeks kukkus läinud nädalal ligi 15%, rubla odavnes 1,5%. REUTERS-ÄP

Hetkel kuum