25. mai 1998 kell 22:00

Omanikud loobuvad Silmetist Silmet Grupp suunab investeeringud sadamasse

Äripäeva andmetel on ASi Silmet Grupp omanikud Thomas Waldin ja AS Magnum Grupp töötanud oma vara päästmiseks välja skeemi, millega Silmeti tehase kõrvale on loodud kinnisvara, jäätmehoidla, energiatootmise ja Sillamäe sadama arendamisega seotud firmad. Eesmärk on jätta Silmeti erastamisega kaasa tulnud võlakohustused ühe tütarettevõtte kaela, mis võiks lõpetada tegevuse pankrotiga kohustuste kasvamisel üle firma käsutuses oleva varade mahu.

Kaks kuud tagasi avalikustatud Sillamäe sadama ja naftatöötlemistehase projekti üks partner on maksuvaba firma Makey, mille asutasid kaks aastat tagasi Venemaa suuruselt viienda naftafirma Siberi-Kaug-Ida naftakompanii Sidanko endised juhid. Makey nõukogu esimees on Sidanko endine president Anatoli Sivak ja tegevjuht Sidanko endine asepresident Aleksandr Malkov.

«Mis puudutab suurt projekti, siis täpsustame üksikasju ja sellest antakse pressile tuleval nädalal teada,» kinnitas eile Moskvast firma Makey-Trade peadirektor Mihhail Petrov.

Eestis asutatud firma AS Makey Eesti ehitab Sillamäele oma esimest bensiinijaama. Petrovi sõnul kasvab firma tanklate arv Eestis lähiajal kuueni, kaks tanklat on kavas ehitada nii Tallinna--Peterburi, Tallinna--Riia kui ka Tallinna--Pihkva maantee äärde.

Petrov kinnitas, et Makey peab läbirääkimisi projekti üle ka maailma suurima gaasifirma Gazprom Kohtla-Järvel asuva tütarettevõttega Nitrofert.

Nitrofert sõlmis sügisel eellepingu kahe miljardi kroonise metanoolitehase ehitamiseks Kirde-Eestisse. Metanooli ekspordil on lisaks Sillamäe sadamale arutatud ka Kunda ja Muuga sadama võimalusi.

«Pankrot -- see on midagi haiglasliku fantaasia vallast,» väitis eile Neeme Jõgi.

Kui suur on Silmeti võlakoormus, ei soovinud ettevõtte juhataja Jüri Soone enne esimese poolaasta tulemuste selgumist kommenteerida. «On formeerimisel tütarfirmad oma kohustustega, see ei ole Silmet, vaid Silmet Grupp oma võlgadega,» selgitas Soone. «Teeme maksimumi selleks, et mitte pankrotti minna. Ja seis on lootusrikas.»

«Asi ei ole erastamise ajast halvenenud, midagi hullu ei ole,» kommenteeris erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet. «Midagi pole ka oluliselt paranenud.»

«Riik müüs petukaupa,» väitis Neeme Jõgi. Eelmise aasta algul, erastamise hetkel ületasid Silmeti kohustused vara 60 miljoni krooni võrra, lausus ta.

Silmet on likvideerinud erastamiseelse 18 miljoni kroonise elektrivõla ja vähendanud kreditoorset võlgnevust 29 miljoni krooni võrra, ütles BNSile Silmeti nõukogu liige Tiit Vähi.

ASist Narva Elektrivõrk kinnitati eile, et kuigi Silmet pole jõudnud tasuda kogu oma võlga, ei ületa võlgnevus ettevõtte ühe kuu tarbimist, mis on miljon krooni. Silmetit varustab elektriga oma jõujaam, lisaelektrit ostab firma Narva elektrivõrgust.

Sillamäe linnapea Jaak Tamm kinnitas, et ta ei ole kuulnud Silmeti probleemidest. «Vestlustest juhtkonnaga olen aru saanud, et nad suurendavad tootmist, mis tähendab käiberaha vajaduse suurenemist,» kommenteeris Tamm. 1500 töötajaga Silmet on Sillamäe ainus suur tööstusettevõte.

Neeme Jõgi kummutas võimaluse, et Silmeti pankrotist või ostmisest on huvitatud erastamisel osalenud USA äripartner Molycorp. Omanikfirma Unocal Corp on üritanud Molycorpi müüa kuus-seitse aastat, tehase sulgemine võib avada Silmetile nende turu, kommenteeris Jõgi.

«Meie poolt vaadatuna on Silmet riskantne projekt nii tooraine kui turu pärast,» kinnitas Sarnet.

Silmeti erastas eelmise aasta jaanuaris AS Ephag, mille aktsiatest kuulus 60 protsenti Ameerika eestlasele Thomas Waldinile ja 40 protsenti ASile Magnum Grupp. Hiljem on ajakirjanduse andmetel lisandunud aktsionäride ringi ka ekspeaminister Tiit Vähi ja Mehis Pilv.

«Grupp Eesti ärimehi on saanud hakkama majandusimega, on saneerinud ja toonud välja täiesti põhjas ettevõtte ning nüüd otsitakse mingit jama, see on minu sõnum,» lausus Neeme Jõgi.

Hetkel kuum