14. juuli 1998 kell 22:00

Levicom hädas

Telekommunikatsioonifirma Levi-com emiteeris Tallinna Panga va-hendusel 107,8 miljoni krooni eest tähtajatuid võlakirju, et refinantseerida eelmist, 90 miljoni krooni suurust võlakirjaemissiooni.

Äripäeva arvates viitab kommertspaberite emiteerimine Levicomi jätkuvatele majandusraskustele, mis on viimase poole aastaga süvenenud.

Levicomi suuremahulises laenamises ei ole midagi imelikku, sest firma tegutseb valdkonnas, mis nõuab mahukaid investeeringuid. Näiteks Q GSMi käivitamine. Sellised projektid toodavad alguses kahjumit.

Probleemidele viitab aga võlakirjade kõrge, 25 protsendi suurune intress. Viimati võlakirju emiteerinud Tallinna Vee ja Kalevi puhul oli intress vastavalt 9,5% ja 9,1% ning samuti keerulises majandusolukorras oleval Tallinna piimatööstusel 17%.

Kõrge intress tähendab seda, et kas firma on agoonias või on tegemist väga tulusa äriga. Levicomi äriprojektide tootlus peaks olema üle 25%. Kui see nii oleks, siis poleks põhjust häirekella lüüa.

Levicomi puhul on aga tegemist surnud ringi ehk püramiidiga -- vanade laenude maksmiseks võetakse uus laen, kuid see on eelmisest kallim.

Majandusraskustele viitab veel fakt, et võlakirjad on tähtajatud. Levicom ostab need tagasi vastavalt võimalustele, ütles Tallinna Panga vanemprojektijuht Aadi Remmik.

Sellega on Tallinna Pank loonud vähemalt Eesti ärimaailmas pretsedendi: pank annab laenu, kuid laenu tagasimaksmise tähtaega kindlaks ei määra ja jätab selle laenusaaja otsustada.

Paindlik suhtumine võib olla tingitud sellest, et Tallinna Pank oli ka veebruaris toimunud 90 miljoni krooni suuruse Levicomi võlakirja emissiooni korraldaja, ka siis oli intress üle 20% ja saadud vahendeid kasutati varasemate laenude refinantseerimiseks.

Eelmist emissiooni kommenteerides ütles Hansapanga intressitoodete ja finantsriskide osakonna juhataja Erkki Raasuke, et Levicom ja Tallinna Pank suhtuvad krediidiriskidesse erilise hooletusega.

Raasuke prognoosis veebruaris, et Levicom ei suuda võlakirju lunastada ja kuna suurema osa kommertspaberitest on ära ostnud Tallinna Pank ise, siis toimub tähtaja möödudes uus emissioon.

Nüüd ei olnudki Tallinna Pangal teist võimalust. Kui nad hakkaksid nõudma Levicomilt võlakirjade tähtajalist lunastamist, siis tooks see tõenäoliselt kaasa firma pankroti ja Tallinna Panka ähvardaks vähemalt 100 miljoni krooni kaotamine.

Levicomi ja ka tema äripartnerite vaatevinklist vaadatuna ei ole Tallinna Panga paindlikkuses midagi halba. Tänu tähtajatutele võlakirjadele võib Levicom majandusraskustest välja tulla, sest vaja on tasuda ainult võlakirjade intress.

Ainsad, kes võivad kahju kannatada, on Ühispanga omanikud, sest pärast Tallinna Panga liitmist kanduvad Levicomi probleemid üle Ühispanka. Seega võib juhtuda, et Ühispanga omanike raha abil välistatakse Tallinna Panga loodud Levicomi püramiidskeemi kokkukukkumine.

Hetkel kuum