26. august 1998 kell 22:00

Kaos turgudel süveneb kiiresti

Kolmapäeval olid valuutaturgude tähelepanu keskmes Venemaa sisevõla restruktureerimise tingimused ning selle järel Venemaal toimuv. Analüütikud ei olnud valitsuse kava suhtes leebed hoolimata sellest, et välisinvestoreid kava mingil moel ei diskrimineeri. Avaldatud tingimused jätsid hulga detaile lahtiseks ning lähemaid selgitusi on venelased lubanud anda täna. Keskmiselt usutakse tagasi saadavat ca 30% investeeritust. Mitmed analüütikud on kava nimetanudki laenude mittetagastamise kavaks.

Moskvas tekkis paanika. Pärast USD/RUR momentaanset langust 5% võrra tühistas keskpank kõik kauplemistulemused. Kauplemine dollariga lõpetati, mis tõi kaasa tähelepanu koondumise Saksa margale. DEM/RUR kaotas kiirelt väärtusest pea kolmandiku. Hiljem teatas keskpank, et lõpetab dollarite müügi, mis sisuliselt tähendab ka äsja väljakuulutatud rubla kõikumiskoridorist loobumist. Ametlikuks päevakursiks kehtestati teisipäevane kurss. Venemaa finantssüsteemi kokkuvarisemist ennustada pole enam põhjust -- see on juba varisenud.

Asjad pole paremad ka mujal. Euroopa börsid eesotsas Frankfurdiga langesid päeva jooksul kiiresti ning võlakirjaturud olid volatiilsed, sest investorid otsivad meeleheitlikult ohutumaid rahapaigutusi. Norra kroon jätkas langust, tõmmates alla ka Rootsi krooni. Samal ajal teatas Taani keskpank, et teostas interventsiooni Taani krooni kaitseks. Viimane püsis Saksa marga vastu stabiilsena. Põhivaluutadest nõrgenes jeen, sest opositsioon boikoteeris valitsuse reformipaketi arutelu parlamendis.

Hetkel kuum