Eesti Pank elustas Foreksi

02. oktoober 1998, 00:00

Eile õhtul otsustas Eesti Panga nõukogu Forekspanga päästmiseks paigutada panka 250 miljonit krooni. Muuhulgas ostab keskpank 120 mln krooniga Forekspanga suunatud aktsiaemissiooni ning saab pärast Forekspanga liitumist Investeerimispangaga uues pangas enamusosaluse.

Eesti Pank ostab 130 miljoni krooni eest enamusosaluse ka Investeerimispangas. Forekspanga ja Investeerimispanga liitumisega tekkiva panga kapitali adekvaatsus tõuseb 14 protsendini. Juhul kui uue, liitunud panga laenuportfellis sisalduvate halbade laenudega suudetakse tööd teha, saavad Forekspanga praegused omanikud keskpangalt osalust välja osta.

Keskpank kavatseb müüa hiljemalt järgmise aasta lõpuks oma osaluse mõnele välisinvestorile.

Keskpanga hinnangul oli Forekspanga raskesse seisu sattumise põhjusteks peamiselt juhtimisvead ning halvenenud majanduskeskkond. Selle tulemusel hakkas raha liikuma Forekspangast suurematesse pankadesse.

Juba eile hommikuks oli keskpangas selge, et Forekspank üksi jätkata ei saa ja panga nõukogus käis arutelu selle üle, kas kuulutada välja moratoorium või pank kellegagi liita.

Forekspangas haigutab hinnanguliselt 200 miljoni kroonine auk, põhjustatuna Venemaa kriisist ja repo- ehk väärtpaberite tagatisel antud laenudest.

Keskpanga kehtestatud kapitali adekvaatsuse normatiivide täitmisega oli Forekspangal enne augustis korraldatud aktsiaemissiooni suuri raskusi. Emissiooniga suudeti see tõsta ligi 14 protsendini.

Vaatamata sellele juhtisid analüütikud augustikuu bilansi avaldamise järel tähelepanu Forekspanga vähenenud likviidsusele. Panga aktivates oli vabade vahendite ehk sularaha ning deposiitide maht vähenenud ligi 200 mln krooni. Samas kohustuste osas ületasid rahad teel ehk sisuliselt esitatud, kuid panga poolt edasi saadetud maksekorraldused 260 mln krooni.

Forekspanga kahjum oli augusti lõpul seisuga 27 miljonit krooni. Panga kahjumi vähendamiseks tõstis pank bilansis lühiajalised investeeringud pikaajalisteks, sest viimast tuleb turuhinnaga ümber hinnata vaid kord kvartalis, lühiajalisi seevastu pidevalt.

Samuti otsustas Forekspank, et tütarfirma Foreks Kapitalihaldamise ASi omanduses olevad vahetusvõlakirjad konverteeritakse aktsiateks, millega panga aktsiakapital suurenes 2,5 mln krooni võrra 56,2 mln kroonini.

Septembri alguses teatasid Forekspank ja EstIB kindlast kavast pangad liita ning ühinemisleping loodeti sõlmida kolme nädala pärast. 9. septembril teatas Forekspanga juhatuse esimees Ivar Lukk, et varem väljakuulutatud poole EstiB asemel ostetakse alguses vaid 33,3% aktsiaid 113,9 mln krooni eest. Lukk kinnitas siis veel, et ühinemissuhe ei tule sellisel lihtsal matemaatikal tuginev ja Forekspanga aktsionärid ühinemisest ei kaota.

Pärast seda on Forekspanka pakutud Hansapangale ja Ühispangale ning kolmapäeva õhtuks pidid kaks suurpanka andma omapoolse vastuse. Mõlemad on valmis läbirääkimisi pidama, kuid kohustuste kaela võtmise eest ei taha nad peale maksta.

Üks Hansapanga tippjuht kinnitas eile, et neil ei olnud aimu Forekspanga olukorra tõsidusest. «Seda võis arvata, et Venemaal toimuv neile raskusi tekitab, aga et olukord nii hull on, me küll ei teadnud.»

 • 1992. aastal alustas Forekspank, et teostada börsitehingute tegemiseks vajalikke operatsioone
 • 1993. aastal viis Eesti Pank läbi kommertspankade litsentseerimise. Neljakümne panga hulgas õnnestus Forekspangal jääda litsentseeritud 24 hulka.
 • 1995. aasta suvel korraldas Forekspank omakapitali tõstmiseks rahvusvahelise aktsiaemissiooni, mille viis läbi investeerimisfirma Williams de Broe. Samaaegselt aktsiaemissiooni korraldamisega algasid ühinemisläbirääkimised sarnase suunitlusega Raepangaga. Ühinemiseni jõuti järgmise aasta jaanuariks. Panga klientideks kujunesid keskmise suurusega eraettevõtted ja edukamad eraisikud.
 • 1997. aasta märtsis sai Forekspank Euroopa Rekonstruktsiooni ja Arengupangalt esimese 32 miljoni krooni suuruse allutatud laenu, mis Forekspanga juhatuse esimehe Ivar Luki ja EBRD esindaja Andre Küüsveki sõnul tähendas suurt usaldusväärsust.
 • 1997. aastal avati Tallinnas Narva maanteel Forekspanga uus pangahoone.
 • Välisturgudel keskendus Forekspank Venemaale ja eelmise aasta kevadel avati Moskva kesklinnas Venemaa esindus.
 • 1998. aasta augustis aktsiaemissioon, millega tuli panka 60 mln krooni ja ?veitsi Ueberseepanga kliendid said Forekspangas 51% osaluse.
 • 1998. aasta 1. oktoober. Eesti Pank liidab Forekspanga Investeerimispangaga, saades ise uuest pangast kontrollpaki.
 • Raadio ettevõtlikule inimesele

  Äripäeva raadio 92.4

  Hetkel eetris

  Kava

   Vaata kogu kava
   Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
   06. December 2011, 19:34
   Otsi:

   Ava täpsem otsing