EVEA Pank -- finantsjuutide mängumaa

05. oktoober 1998, 00:00

EVEA Pank loodi USA iseseisvuspäeval 4. juulil 1989, mis teeb temast vanima Eestis tegutseva kommertspanga.

«EVEA Panga asutas EVEA -- Eesti väikeettevõtjate assotsiatsioon, peamised asutajad olid Vello Vallaste ja Riivo Sinijärv,» meenutab EVEA Panga juhatuse aseesimees Anatoli Beilinson laupäeval pärast panga aktsionäride üldkoosolekut, kus omanikud keskpanga otsust trotsides panga aktsiakapitali laiendada ja panga tegevust jätkata kavatsesid.

Asutajate hulgas oli ka Boriss ?pungin, kes on senini EVEA panga juhatuse esimees.

Väikeettevõtjate assotsiatsiooni side pangaga jäi üsna tugevaks kuni viimase ajani. Vastavalt lepingule assotsiatsiooniga saavad selle liikmed EVEA Panga kliendiks olles soodustusi.

Möödunud aasta aprillist selle aasta aprillini oli panga nõukogu esimeheks EVEA juht Ain Noormägi, kes lahkus alles pärast EVEA Panga tegevjuhtide otsust kallis pangamaja ehitada.

Peamaja plaanitust veelgi kallimaks, 80 miljonit krooni maksma läinud ehitus koos investeeringuga riskantsetesse Venemaa eurovõlakirjadesse saigi EVEA Pangale saatuslikuks.

Beilinson arvab aga senini, et EVEA Pank pole suuri riske võtnud. «Me pole kunagi mänginud börsil, oleme alati ajanud konservatiivset poliitikat,» räägib ta, toonitades, et kõik üheksa tegevusaastat on pank töötanud kasumiga. «Meie pank oli juba alguses mõeldud kestma sadu aastaid,» ütleb ta.

EVEA Panga üks peamistest aktsionäridest on ERA Pank, kelle käes on 28. septembri börsiteate järgi viiendik pangast.

Kuigi ERA Panga omanik Andres Bergmann ütles EVEA Panga pankroti õhtul, et ERA Pank loobus juba suvel EVEA aktsiatest, on need kinnitamata andmetel Bergmanni kontrollitavad edasi, küll ehk teise nime all.

Aktsiate omamist tunnistas ka ERA Panga juhatuse esimees Jaak Kiiker nädalapäevad tagasi, kui päevakorras oli kinnisvaraärimehe Ernesto Preatoni investeering EVEA Panka. Äripäevale teadaolevalt oligi Preatoni loobumise üheks põhjuseks just ERA Panga vastuseis. Nüüd taas oma panga loomise mõtteid heietav Preatoni pidi investeerima EVEA Panka 125 miljonit krooni ning saama juhtotsad enda kätte.

Pangandustegelaste arvates oli EVEA Pank tugev ni?ipank, kelle klientideks on olnud keskmised ja väikesed firmad ning Eesti venekeelsed inimesed. EVEA Panga juhtkonda on hinnatud madala lennuga pankuriteks. Pangandusringkonnas nimetatakse EVEA Panka juudi pangaks, juudid ja raha on aga ikka teineteist leidnud.

Kuulujuttudest hoolimata pole keegi suutnud tõendada ka EVEA Panga seotust rahapesuga.

EVEA Panga juhtkonda hinnatakse vanemaks generatsiooniks, kelle orienteerumine muutuvates majandustingimustes pannakse küsimärgi alla. Väike pank on siiski paratamatult vähem efektiivne kui suur pank, ütlevad pankurid.

Beilinsoni sõnul orienteerusid EVEA Panga juhid panga tegevusel väikeettevõtlusele ja põllumajandusele. Enamik panga kliente on väikeettevõtjad ja eraisikud, 60% hoiustest kuulub eraisikutele. Oma vene-mainest hoolimata (näiteks on EVEA Pangal tervelt neli kontorit Lasnamäel) moodustasid klientide enamiku siiski maapiirkondade firmad ja elanikud.

«Saime põllumeestele odavamaid laene anda, selleks et maaelu ja põllumajandus saaks areneda,» põhjendab Beilinson.

Oktoobri keskpaigast pidi pank hakkama väljastama ka odavaimat eluasemelaenu noortele peredele. Nüüd on selleks riigilt eraldatud 10 miljonit krooni pankrotipesas.

EVEA Pank on ainuke väikepank, mille aktsiatega kaubeldakse Tallinna börsil.

Väikese EVEA Panga aktsionäriks olemist on hinnatud suhteliselt mõttetuks, sest pank ei maksnud dividende.

Samas on EVEA Panga aktsia üks vähestest Tallinna börsil, mis on nii vähe oma kõrgtasemest kaotanud. EVEA Panga aktsia hind oli kauplemise lõpetamisel 15,5 krooni, ajaloo kõrgeim hind on olnud 33 krooni. Võrreldes seda näiteks Hansapangaga, mille aktsia hind kõrghetkel oli 289 krooni ning on praegu poolsada krooni, on vahe märgatav.

Möödunud aastal kaubeldi panga aktsiatega börsisüsteemis 56,7 miljoni krooni eest, mis moodustab vaid 0,26% börsi kogukäibest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing