9. november 1998 kell 22:00

Kiviteri päästetakse erandkorras

Majandusminister Jaak Leimanni sõnul tuleb teha kõik, et Kiviter ei lõpetaks kohe pankrotiga.

Majandusministeeriumi nõunik Arvi Hamburg ütles eile, et kartma ei peaks niivõrd Kiviteri pankrotti, kuivõrd tagajärgi, mis võivad tekkida tohutust töötute hulgast Kiviteri seiskumise järel.

Tema sõnul võiks valitsus öelda, et eraettevõttega ei peaks riik üldse tegelema, kuid on selge, et põlevkiviõli tootmise lõpetamisel vabaneb suur hulk inimesi ning riigi küsimus on stabiilsuse ja tööhõive tagamine.

Eesti Põlevkivi finantsdirektor Vello Tohver märkis, et Kiviter annab näiteks Kiviõli linnas tööd 700 inimesele ja seal tekitaks ettevõtte pankrot suuri probleeme «See ei oleks mitte nagu Oru alev pärast turbakombinaadi pankrotistumist, vaid nagu kolm Orut,» kirjeldas Tohver.

Kiviteri juhataja Priit Piilmann on väitnud, et kui ettevõte odavamat põlevkivi ei saa, tuleb põlevkiviõli tootmine Kiviteris lõpetada.

Jaak Leimanni ütlusel on üheks võimaluseks parandada Kiviteri majandusseisu senisest veelgi odavama põlevkivi saamine Eesti Põlevkivilt.

Kiviter soovib põlevkivi osta hinnaga 50 krooni tonn. Praegu ostab keemiaettevõte põlevkivi hinnaga 70--71 krooni tonn, põlevkivitonni keskmine hind on 107,7 krooni.

Kui Kiviteri hakatakse päästma meie arvel, siis jääme ise ilma rahata -- saame plaanitust tunduvalt vähem investeerida ning töötajate palgad jäävad tõstmata, rääkis Tohver.

Majandusministeeriumi nõunik Arvi Hamburg kinnitas, et põlevkivi hinna alandamine on kõige tõenäolisem toetuskava. Probleemi tervenisti see aga ei lahenda, sõnas ta.

Tohver märkis, et tema jaoks on selguseta, kellele riik siis seda soodustust kavatseb teha. «Tänaseks on Kiviter mingite anonüümsete härrade käes,» sõnas Tohver.

Meil Eesti Põlevkivis on selline arvamine, et kuna see seltskond pole Kiviteri majandamisega toime tulnud, peaks ettevõtte uuesti riigistama, lausus Tohver.

Hetkel kuum