11. november 1998 kell 22:00

Enne grafoprojektori ostu selgita mõisteid

Grafoprojektor valgusvooga üle 3500 luumeni võimaldab kasutada LCD-paneeli. LCD (liquid crystal display, vedelkristallpaneel) on esimene vahend, mille abil saab liikuvat arvuti- või videopilti näidata suurel ekraanil, kui asetada paneel grafoprojektorile.

Kuna LCD-paneel peab kinni umbes 90 protsenti projektori valgusest, peab paneeliga sobivatel projektoritel olema valgusvoog vähemalt 3500 luumenit.

Spetsiaalsete LCD-paneeli näitamiseks mõeldud projektorite valgusvoog ulatub 6000--11 000 luumenini. Spetsiaalprojektoritel on kaasas või lisavarustusena tellitav nn flip-in lääts, mis suurendab kujutist umbes 30 protsenti (LCD-ekraani pind on väiksem kui kile) ning tõstab fokuseeritava ala kõrgemale, sest paneeli tööpind on alati kilest kõrgemal.

Spetsiaalprojektoritel on tavaliselt küljel 220V pistikud LCD ja arvuti või video toiteks. Üle saalipõranda tuleb sel juhul vaid üks kaabel. LCD-paneeli ei saa kasutada kantavate peegelgrafoprojektoritega.

Odavate kooliprojektoritega paneeli kasutada ei ole soovitav, sest esiteks ei näe vaatajad suurt midagi, teiseks võib pinnajahutuse vähenemisel üles sulada plastikust valmistatud lääts.

Mida peaks teadma terminitest enne suure valgusvooga grafoprojektori ostmist:

Projektoril on kokkukäiv kael, tugevam korpus, madalam profiil ja väiksemad mõõtmed. Kantavad peegelprojektorid kaaluvad ainult paar kilo. Peegelprojektoriga LCD paneeli näidata ei saa.

Kui valgusvoog jääb alla 2000 luumeni, siis sobib projektor must-valgete kilede näitamiseks. Suurema arvu luumenite korral peaks enne liikuva pildi näitamist ruumi pimendama või korraldama esitluse hämaras ruumis. Valgusvoog kuni 10 000 luumenit sobib kilede näitamiseks väga valges ruumis.

Mida rohkem läätsi, seda teravam on kujutis. Üks lääts -- lihtne optika, kolm läätse -- korralik optika, pilt on ühtlaselt valgustatud ja terav kogu ekraani lõikes.

Reegel on selline, et mida madalama pingega lamp, seda odavam ta on. Madalapingelistel lampidel on paksem ja lühem hõõgniit, need kardavad vähem põrutamist.

Halogeenlambi eluiga on 50--300 töötundi. Halogeenpirn on tundlik pingele: 5 protsenti suurem võrgupinge annab 16 protsenti tugevama valgusvoo, kuid võib vähendada lambi eluiga kuni 40 protsenti.

Võimas spetsiaallamp elueaga 650--750 tundi. Ei põle läbi järsku, vaid tuhmub aja jooksul.

Mida võimsam on lamp, seda kvaliteetsem pilt ilmub ekraanile.

Hämaras ruumis liiga heledat pilti vaadata on silmadele väsitav, soovitav on lülitada lamp väiksemale võimsusele. See pikendab ka lambi eluiga.

Teeb mugavaks grafoprojektori transportimise.

Punased ja sinised laigud projektori pildi nurkades näitavad, et optika on paigast ära. Värviparanduse regulaator muudab lambi ja läätsede vahelist kaugust ning tavaliselt võimaldab laikudest lahti saada.

ca- 2000 luumenit mustvalgete kilede näitamiseks väikestes ruumides. LCD ei sobi.

- 3500--4000 luumenit mustvalgetele ja värvikiledele. Ruumi pimendades ka LCD-ga.

- 6000 luumenit suurtesse ruumidesse. LCD-ga hea tulemus hämaras ruumis

- kuni 10 000 luumenit spetsiaalprojektor LCD jaoks.

Hetkel kuum