Tagasikutsumisel on probleeme

Aili Truuväli 14. detsember 1998, 00:00

Hommikutelevisioon teatas, et Hansapanga juhatuse esimees astub järgmise aasta alguses ametist tagasi. Äripäev kirjutas, et «Mõisa tagasiastumine tuli talle enesele ja ülejäänud juhatuse liikmetele üllatusena».

Tagasiastumine on võimalik ainult isiku enda soovil. Äriseadustik ei näe ette äriühingute juhtorganite liikmete tagasiastumise võimalust, see õigus tuleneb põhi-
seadusest.

Äriseadustiku sätete kohaselt juhtorganite liikmed kutsutakse tagasi.

Juhtorganite liikmete tagasikutsumisel on tekkinud rida probleeme ja seda eelkõige siis, kui omanik on otsustanud tagasi kutsuda nii nõukogu kui ka juhatuse liikmed. Tagasikutsumise põhjuseks on tihti asjaolu, et juhatus on oma tegevusega ja nõukogu oma tegevusetusega põhjustanud olukorra, mis tingib vajaduse mõlema juhtorgani liikmete kiireks tagasikutsumiseks.

Äriseadustik sätestab, et omanik (omanike koosolek) valib nõukogu ja nõukogu juhatuse. Äriseadustiku kohaselt esitab (registrisse kantud) juhatus viie päeva jooksul äriregistrile nõukogu liikmete uue nimekirja. Olukorras, kus eelmine juhatus on omaniku ettepanekul uue vastvalitud nõukogu poolt n-ö päevapealt tagasi kutsutud, ei ole see aga võimalik. Äriseadustik ei reguleeri, kes esitab äriregistrile nõukogu uute liikmete nimekirja juhul, kui samaaegselt vahetub ka juhatus. See õigus peaks olema ka omanikel.

Seaduse järgi võtab uue juhatuse registrisse kandmine siis, kui esitatud dokumendid on koostatud juriidiliselt korrektselt, vähemalt kuu aega. Uue juhatuse äriregistrisse kandmine võib võtta aga mitu kuud, kui asja menetleja näiteks ei aktsepteeri omaniku õigust esitada äriregistrile nõukogu liikmete nimekiri.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing