Andres Reimer • 20. detsember 1998 kell 22:00

Jaapan seab Eestile takistusi

Välisministeeriumi asekantsleri Clyde Kulli juhitav läbirääkimiste delegatsioon pidas eelmisel nädalal Genfis läbirääkimisi viie riigiga. Ootamatult esitas Eestile pretensioone Jaapani delegatsioon, kes soovib täiendavat informatsiooni Eesti tööstuse ja teenuste valdkonna reguleerituse kohta.

Jaapani asjur Eestis Tohru Kumada ütles reedel, et ta ei saa Jaapani ametlikke nõudmisi kommenteerida ja täpsustada, sest tal puudub selle kohta täpsem informatsioon. «Igal Jaapani ministeeriumil on oma eksperdid, kelle küsimustega pole ma kursis,» selgitas Kumada. «Võin kinnitada, et Jaapan toetab Eesti kutsumist WTOsse ja käsitleb probleeme konstruk-

tiivselt.»

Eesti delegatsioon saavutas läbirääkimistel Genfis edu kolme riigiga, sest nõusoleku Eesti ühinemiseks WTOga andsid Mehhiko ja Uus-Meremaa. USA delegatsiooniga peetud kohtumisel jõuti kokkuleppele Eestis kehtivate teenuste regulatsioonide osas, lahendamata jäid erimeelsused põllumajandustoodetele esitatavate nõuete alal.

Välisministeeriumi pressiesindaja Marin Mõttus sõnas, et Eesti delegatsioon ei suutnud ameeriklastele piisavalt selgitada, miks ollakse vastu salmonellapisikut kandva USA kanaliha impordile.

Eesti ja Austraalia ei saavutanud kokkulepet Eesti poolt sisseveetavale viljale kehtestatava tollimaksu suuruse üle. Eestil puudub üksmeel ka Kanadaga, sest Eesti põllumajandusministeerium soovib kehtestada partneritele vastuvõtmatud tollid sealiha sisseveole.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Eino Tamm ütles, et väliskomisjon võtab WTO teema taas päevakorda jaanuari keskel. «Praegu ma ei usu, et Eesti poolt keegi WTOga ühinemisele vastu töötab,» lausus Tamm. «Praegu on jõulurahu ja enne uut aastat ei juhtu midagi.»

WTO läbirääkimistel on Eestit tänavu saatnud ebaedu, sest igas läbirääkimiste voorus ilmneb uusi takistusi. Kui suvel teatas välisministeerium, et ühinemist takistab vaid USA ja Euroopa Liidu vastuolu audiovisuaalsete materjalide osas, siis praegu peab Eesti muutma või paari kuu jooksul vastu võtma üle 20 seaduse.

WTOga liitudes saavad Eesti ettevõtjad kaubelda piiranguteta enam kui 130 välisriigiga. Kui Eesti ei saa WTO ühinemiskutset järgmise aasta veebruariks, võib liitumine maailma kaubandusorganisatsiooni sisemiste ümberkorralduste tõttu edasi lükkuda määramata tähtajaks.

Hetkel kuum