14 veebruar 1999

Mustamäel on korterite hinnatase saavutanud stabiilsuse

Mustamäel on nagu teistel Tallinna mägedel kõige likviidsem kinnisvara Eestis, mis on tingitud suurest hulgast standardsetest korteritest selles piirkonnas. Mustamäe korterite ostjaskonna moodustab suures osas elanikkond, kes loobub oma suuremast ja paremas piirkonnas asuvast korterist väiksema ja odavama vastu, sest Mustamäe eeliseks on suhteline odavus.

Juhul, kui pangad jätkavad praegust laenutingimuste pehmendamist, jääb Mustamäe hinnatase aasta pärast samaks, raskest majandusaastast tulenev sissetulekute vähenemine võib aga põhjustada hinnalangust kuni 10%.

Veel aasta tagasi võis Mustamäe korterite hinnataset võrrelda Õismäe hindadega. Tänaseks võib paralleele tõmmata Lasnamäe hindadega.

Viimase poole aasta jooksul on Mustamäe korterite hinnatase muutunud keskmiselt 10--20%. Ma ei nimetaks seda hinnalanguseks, vaid pigem on turg (arvestades elamute vanust ja amortiseeritust) saavutanud normaalse hinnataseme.

Kuna igal kaubal on oma kindel väärtus, ei saa ka kauba hind mingist piirist allapoole langeda. Seetõttu julgen arvata, et järgneva aasta jooksul sellist hinnamuutust enam ei toimu.

Mustamäel on kortereid müügiks suhteliselt vähe. Viimastel kuudel on piirkonnas väga nõutuks muutunud 1--2toalised korterid, mis ei asu esimesel ega viimasel korrusel. Müügiks aga pakutakse just äärmistel korrustel asuvaid kortereid. Väheste müügiks olevate keskmiste korruste korterite eest soovitakse saada tunduvalt üle turuhinna ulatuvat summat.

Kuna nõudlust on, siis võib arvata, et keskmiste korruste 1--2toaliste korterite osas on oodata mõningast hinnatõusu (kuni 10%). Suuremate korterite järele nii suurt nõudmist pole ning nende hinnad jäävad stabiilseks.

Keskmistel korrustel asuvate korterite järele on Mustamäel suur nõudlus.

Hetkel kuum