Kaja Koovit • 15 veebruar 1999

Väljakutse ühispankuritele

Itaalia ärimees, aktsiaturul õigel ajal tegutsemisega kohaliku Sorose tiitli pälvinud Ernesto Preatoni tegi sellise pakkumise Ühispanga juhatuse liikmele, krediidivaldkonna juhile Ott Karolinile. Tegi juba mitu kuud tagasi, kuigi avalikkuse ette jõudis teade alles hiljuti.

«Karolin on just see mees, keda mul vaja,» kinnitas Preatoni mõni aeg tagasi.

Ühispangast eile lahkunud Karolin ise ei oska arvata, miks talle selline ettepanek tehti, vähemalt nii ta ütleb. Karolin tegeles Ühispangas suurklientidega. Preatoni oli üks nendest.

Jaatav vastus pakkumisele ei tulnud kergelt. Kas oli hirm? Pärast väikest pausi nendib Karolin, et hirm see ei olnud. «Pigem olid need kõhklused, kas ma saan hakkama. Otsus sai tehtud ühel unetul ööl nagu kõik tähtsad otsused. Aga nüüd on see tehtud,» lausub Karolin kergendustundega.

Kas Preatoni tegi rahaliselt parema pakkumise, ei soostu Karolin avaldama. Ta kinnitab, et raha ei ole alati kõige tähtsam. Ühispangale ei ole Karolinil midagi ette heita, kuigi lubatud aktsiaoptsioonid ehk kuldsed käerauad, nagu panga president Ain Hanschmidt neid hellitlevalt kutsus, ei säranudki tegelikkuses nii väga kuldselt.

Ühispank ei jää ilma mitte ainult krediidiala juhist, vaid ka finantsdirektorist. Karoliniga koos hakkab Preatoni Panka tegema Urmas Pütsepp. Tema oli esimene, kellele Karolin tehtud pakkumisest rääkis ja endaga kaasa kutsus. «Kui ta poleks nõustunud, siis ei oleks võib-olla ka mina läinud,» lausub Karolin.

Karolini ülesandeks on uus pank tööle panna, saada litsentsid ja panna kokku meeskond. Pütsepp vastutab rahaasjade eest. Ja seda ta oskab, kinnitavad kolleegid. «Urmas sai alati aru, millest räägiti, tabas asja mõtet,» lausub endine kolleeg, nüüdne Äripäeva kolumnist Mati Feldmann.

Pütsepp räägib vähe. Karolin on pisut jutukam. Tegemistest uues pangas ei taha aga kumbki rääkida, sest tehtud ei ole veel midagi. Millal uus pank tegutsema hakkab, ei osata öelda. Omanike kindel soov on mida varem, seda parem, aga tähtaegu ei ole paika pandud.

Preatoni on varem öelnud, et pangas ei leia tööd üle kümne inimese. Karolin kindlat numbrit ei ütle. Ta ei välista võimalust, et nemad kahekesi ei jää ainsateks ühispankuriteks, kes uues pangas tööle hakkavad. «Vajalik on meeskonnatöö ja lihtsam on inimestega, keda sa tunned ja kelle võimeid tead,» ei jaga Karolin arvamust, et head sõbrad ei sobi koos töötama.

Esimesed uue panga töötajad tahavad kummutada väite, nagu oleks lahkumise põhjuseks rootslastest suuromanikud ja võimalikud ümberkorraldused. Samuti ei meeldi neile arvamus, et Ühispangas ei ole teistel peale Hanschmidti sõnaõigust.

Kas Ühispank kannab kahe mehe lahkumisega suuri kaotusi, ei oska konkurendid prognoosida. «Hansapangas olid tuntavad persoonid, Ühispangas on seltskond kirjum,» hindab Krediidipanga tegevdirektor Andrus Kluge. Kui kaks juhatuse liiget lahkuks väikesest pangast, oleks kuri karjas, aga Ühispangas oleneb kõik järeltulijatest.

Kuus aastat pangas on Karolinis ja Pütsepas tekitanud harjumuse ja rutiini, kus silmad enam nii kergesti särama ei löö. Harjutud on ka ülikonna ja lipsuga, mis kummagi mehe lemmikriietuse hulka ei kuulu.

Karolini trumbiks hinnatakse suhtlemisoskust, mille lihvimisel on oma osa pideval klientidega suhtlemisel, Pütsepa pärusmaaks on numbrimaailm. Sellele vaatamata on nad sarnased.

Esimest korda kohtusid Karolin ja Pütsepp Ühispangas. Ometi on nad sündinud samal aastal samas linnas. Mõlema mehe lemmikõppeaine koduses Taaralinnas oli matemaatika. «Loogilisemat asja ei olegi kui matemaatika ja trigonomeetria,» arvab füüsikust isa ja matemaatikust ema poeg Karolin.

Mõlemad tahtsid pärast keskkooli minna ülikooli majandust õppima, kuid suundusid sõjaväest pääsemiseks EPAsse. Mõlemad pidasid plaani ülikooli rahandusse üle minna. Võime üle kavaldada neil siiski ei õnnestunud ja juba samal sügisel tuli kroonu leiba maitsma hakata. Kahe aasta pärast asus Urmas Pütsepp ülikooli rahandust õppima. Karolin jätkas EPAs ja lõpetas selle cum laude.

Karolinil on olnud elus ainult üks ülemus -- Ain Hanschmidt. Viimane meelitaski ta Lääne maavalitsusest pangandusse.

«Minu suurim õnnestumine on sellisel ajal sündimine, mil võimalused olid suured ja tähtis ei olnud mitte niivõrd diplom, vaid tehatahtmine,» räägib Karolin.

Pütsepp peab enda õnnestumiseks ülikoolijärgset õiget töökohavalikut. Alates Tartu Maapangast on ka temal olnud vaid üks ülemus, praegune Ühispanga peadirektor Lembit Kitter.

Mõlemad on sõitnud pikki vahemaid pere ja töö vahet. Karolin kolm aastat pealinnast Haapsallu ja Pütsepp aasta Tartusse. Mõlemad harrastavad lisaks tugitoolispordile squash'i. Ja mõlemad arvavad, et uus töö ei tohiks elukorraldusse suuri muutusi tuua.

Hetkel kuum