1 märts 1999

Vargad läksid kirkaga fotoaparaadi järele

Sissemurdjad olid plaani hästi läbi mõelnud. Ilmselt tehti valve all olevale kauplusele kõigepealt proovihäire, et mõõta, kui kiiresti turvafirma töötajad kohale jõuavad.

Umbes tunni aja pärast, kell 4.45 hommikul, tuli uus häire. Kui turvamehed enda sõnutsi 2,5 minutiga kohale jõudsid, olid vargad oma saagiga lahkunud.

Kahelt kõrvuti asetsevalt riiulilt oli kaasa võetud 18 kallimat aparaati, kusjuures polnud unustatud ka apatraatide karpe ja passe. Küll olid alles jäänud riiuli võrra madalamal asunud objektiivid.

See 19. veebruaril Tallinna Kaubamaja lähedal asuvas Fotomeistri kaupluses toimunud vargus oli tänavu juba mitmes kord, kui vargad fototarbeid himustasid.

Umbes nädal varem, 13. veebruari öösel, langes kurjategijate ohvriks AS Grün & Wald fotokauplus. Lukud ja trelluks kurjategijatele raskusi ei valmistanud. Fototarvete kõrval tassiti ära ka väike seif. Omanik hindab kahju 300 000 kroonile.

Vargad murdsid sisse ka fotofirmasse Tallinnas Pronksi tänaval. Firma töötajate sõnul olid sissemurdjad tehnikaga, ka metalli lõikamiseks vajalikuga, hästi varustatud. Kaupluse omanikud hindavad kahju suuruseks 450 000 krooni.

Need vargused pole ainsad. Vargustelaine tõttu on asutud fotokauplusi kindlusteks muutma. Klaasuste asendamise ja täiendava trellitamise kõrval valvab üht Tartu fotopoodi öösiti valvur.

Ütlesin ühele mehele, kes meie firmasse ilmselt varastatud fotokaupa müüa pakkus, et ei saa seda hetkel võtta, sest sõidan parajasti ära.

Kui olin nädal aega reisil olnud, tulidki kauplusesse vargad, tekitades firmale üle 300 000 krooni eest kahju.

Viimasel ajal on vargad tunginud paljudesse fotopoodidesse. Fotokaupu on küllaltki lihtne rahaks teha. Kui see ei õnnestu kohe, võib proovida hiljem. Filmide garantiiaeg on paar aastat, ka aparaadiga ei juhtu seistes midagi.

Olen andnud politseile kahtlase päritoluga fotokauba pakkujate auto- ja telefoninumbreid, aga politsei nõuab vaid asitõendeid.

Kiired vargused, kus kaup ühe hetkega kaasa kahmatakse, muutuvad aina sagedamaks. Nii kiiresti kui turvafirma auto ka kohale ei jõuaks, ikka õnnestub varastel veidi varem lahkuda.

Tänu turvakaameratele on aga politseil hakanud tekkima pilt nendest, kes selle kuriteoviisiga tegelevad. Siit edasi saab politsei töö minna juba konkreetsemaks.

Firmad, kellel oht niisuguse varguse ohvriks langeda, võiksid peale turvafirmaga lepingu sõlmimise kasutada sireeni, mis tähelepanu sündmuskohale tõmbaks. Nii tekib tunnistajaid, kes nägid vargaid, autot jm, ning politsei töö saab täpsemaks muutuda.

Prügikastiga purustatud Fotomeistri kaupluse ukseklaas on järjekordne tunnistus ühe minuti vargusest.

Hetkel kuum