Väinu Rozental • 10. märts 1999 kell 22:00

Võru võtab tänavu miljoneid kroone laenu

Võru linnapea Harri Treiali sõnul kavatseb linn kulutada pool 5 miljoni kroonisest laenust kesklinna katlamaja amortiseerunud põhimagistraaltrassi väljavahetamiseks ja 300 000 krooni veetrassi remondiks. 2,2 miljonit krooni kulutatakse tänava asfalteerimiseks ja korrastustöödeks. Treiali ütlusel täpsustub võlakirjaemissiooni maht pärast tänavaremondi võistupakkumist, mis kuulutatakse välja homme. Reaalse laenuni jõuab linn suveks, lisas Treial.

Treiali kinnitusel võib sel aastal Võru linnale avaneda Põhjamaade ja Euroopa Liidu 33 miljoni kroonine krediidiliin, mille suunitlus on rekonstrueerida linna kõik kanalisatsiooni- ja puhta vee trassid. «Otsustasime, et selles laenuprojektis ei osale mitte linn, vaid täielikult linnale kuuluv AS Võru Vesi kui trasside hooldaja,» täpsustas Treial.

Võru linna laenukoormus on praegu 5,6 miljonit krooni. Eelmisel aastal emiteeris Võru linn Roosisaare rippsilla ehitamiseks võlakirju 5 miljoni krooni väärtuses.

«Arvestades linna eelarvet pole linna laenukoormus suur,» rääkis Treial ja lisas, et enne kohalikke valimisi sügisel ei kavatse linnavalitsus rohkem laenu võtta. Võru linna selle aasta eelarve maht on 71,3 miljonit krooni.

Valla- ja linnaeelarve seaduse järgi tohib omavalitsuse summaarne laenukoormus ulatuda 75 protsendini jooksva aasta eelarvest. Samal aastal võetavate laenude maht ei tohi ületada 20 protsenti eelarve mahust.

Rahandusministeeriumi avalike suhete juhi Aili Ohlau andmeil on Eestis kümmekond kohalikku omavalitsust, kelle laenukohustuste limiit on täis. «Neil olid laenud võetud enne, kui jõustus seaduse muudatus, mis sätestas konkreetsed protsendid,» selgitas Ohlau. Ta ei soostunud täpsustama, millistel kohalikel omavalitsustel on limiit täis, lisades, et tegu on keskmise suurusega linnade ja väikeste valdadega.

Hetkel kuum