24. märts 1999 kell 22:00

Perspektiivitu Norma

Norma tuumikomanik Norma Grupp soovib, et turvavöötootja maksaks aktsionäridele eelmise aasta 47,6 miljoni krooni suurusest kasumist 83% dividendideks. Nii turgutatakse Norma Grupi mullust, Äripäeva andmetel umbes 100 miljoni krooni suurust kahjumit.

Norma omanike tegevus annab märku, et nad ei näe enam ettevõttes perspektiivi ja loobuvad Norma arendamisest ning Venemaaga seotud riski maandamisest.

Eduka ettevõtte puhul ei ole dividendide maksmises midagi ebanormaalset ja Norma omanike otsus näitab, et Eestis on tööstusettevõtete omanikel võimalik korralikult teenida. Kasumi omanikutuluna väljaviimine sunnib omakorda tegevjuhtkonda rohkem pingutama ning parandab ettevõtte efektiivsust.

Dividendide maksmist lubab ka Norma möödunud aasta äriseis ja ei saa väita, et ettevõtte poleks investeerinud. Möödunud aastal ulatusid investeeringud 70 miljoni kroonini ning neid finantseeriti soodsa intressiga saadud laenu abil.

Norma edu on suuresti tuginenud sellele, et Vene autotootjale AvtoVaz on müüdud turvavöösid suure vaheltkasuga. Põhjuseks võib olla, et varjatult on Norma omanikeringi kaasatud mõni AvtoVazi tegevjuht. Teisiti on raske seletada AvtoVazi ükskõikset suhtumist oma allhankija viimaste aastate suurde kasumisse.

Kui aga AvtoVaz peaks oma meelt muutma ja hakkab nõudma soodsamaid tingimusi või tekivad Venemaa suunal teised probleemid, siis hakkab Norma kasum kiiresti kahanema. See näitab, et Normal on väga suur ühe turu ja tellija risk.

Et riski maandada, tuleks investeerida uute turgude ja partnerite leidmisse ning olemasolevate ja uute toodete arengusse suuri summasid. Seni tehtud investeeringud ei ole olnud piisavad, sest märgatavaid edusamme pole Norma uutele turgudele minekul teinud.

Norma on selle aasta kasumiprognoosi eelmise aastaga võrreldes küll enam kui kahekordistanud, aga kasumikasv ei tulene edukast investeerimistegevusest, uute turgude ja tellijate leidmisest või AvtoVazi tarnete märgatavast kasvust. «On lihtsalt lootust, et sellel aastal me valuutakursiga nii pähe ei saa,» ütles Norma juhataja Peep Siimon kasumiprognoosi kommenteerides. Eelmisel aastal saadi valuutakursside muutusest kahjumit 42,3 miljonit krooni. Siimoni sõnad viitavad sellele, et olulist arengut sellele aastal ettevõttes ei toimu.

Dividendide maksmises ei ole midagi halba, kui see raha läheks Norma Grupi kaudu uute tootmisprojektide käivitamiseks või arendamiseks. Praegusel juhul makstakse sellega aga kinni Norma Grupi möödunudaastased börsikahjumid.

Norma tuumikomanike tegevus võib viidata sellele, et lähiajal müüakse turvavöötootja mõnele välisfirmale. Praegu võtavad omanikud Normast veel viimast ning sellepärast ei ole ka ettevõtte kiire areng enam esmatähtis.

Hetkel kuum