Toomas Truuverk • 7. aprill 1999 kell 22:00

Farmaatsiatehas plaanib emissiooni

Huvi Tallinna börsil noteeritud aktsiate vastu on hetkel äärmiselt väike ja viimaste kauplemispäevadega on huvipuudus järjest süvenenud. Praktiliselt olematus kauplemises püsivad aktsiate hinnad suures osas muutumatutena.

Börsisüsteemis registreeriti eile esmakordselt pärast kauplemisvaest jaanuari alla 100 tehingu, täpsemalt 96 tehingut. Ka päevakäive jäi tagasihoidlikuks, küünides napi 8,42 miljoni kroonini. Suurima käibega oli teist päeva järjest erastamisväärtpaber (2,89 mln kr), millele järgnesid Telekomi ja Hanspanga aktsia vastavalt 2,34 ja 1,42 miljoni krooniga.

Optiva Panga maakler Sulev Raudsepp ütles BNSile antud kommentaaris, et EVP hinna tõus peaks selleks korraks läbi olema. Seda näitas ka eilne päev, mil vaatamata elavale kauplemisele tegi EVP hind läbi 1,02protsendise languse 29,2 sendile. Elevus EVP ümber peaks vaibuma täna-homme, sest Hüvitusfondi 12.--14. aprillini toimuval emissioonil osalemiseks on just täna viimane päev, mil ostetud EVPd veel õigeks ajaks arvele jõuavad.

Eile avaldas farmaatsiatehas oma plaanid seoses netovara vähenemisega allapoole äriseadustikuga lubatud piiri. Selleks otsustati vähendada aktsiakapitali ca 3 korda, 12,5 miljonile kroonile ja seejärel emiteerida 600 000 uut aktsiat.

Võib arvata, et vähesed väikeaktsionärid soovivad emissioonis osaleda ja sellest tulenevalt nihkub praeguste suuromanike ca 89protsendiline osalus veelgi suuremaks. 6 miljoni krooni kaasamine ei paranda aga väga oluliselt farmaatsiatehase üldist finantsseisu. Selle tulemusel 12 miljoni kroonini kerkiv omakapital moodustab ka siis vaid kümnendiku ettevõtte varade mahust, mis kreeditoridele kindlasti meelepärane pole. Sest mida suurem on võõrkapital omakapitaliga võrreldes, seda enam laieneb omaniku risk ka kreeditoridele. Väikeaktsionäri seisukohast oleks parim lahendus, kui ettevõtte suuromanikud otsustaksid teha nende aktsiatele ostupakkumise.

Hetkel kuum