25. aprill 1999 kell 22:00

Kuidas võidelda musta turu vastu?

Valitsus ei kavatse langetada tubaka-, alkoholi- ja mootorikütuseaktsiise, vaid tugevdada kontrolli musta turu üle.

Aktsiisid on viimasel kahel aastal järsult tõusnud ja valitsusel on plaan neid mõnda aega mitte tõsta. Aktsiiside alandamise otsus oleks poliitiliselt väär. Küll on kavas alandada mootorsõidukiaktsiisi, mille kinnitamist valitsus loodab enne riigikogu suvepuhkust. Aktsiiside alandamise asemel on valitsusel kavatsus tõsta musta turu kontrolli, luues maksuladude süsteemi. (BNS 23.04)

Eesti turg on praegu 50% ulatuses salaviina käes. Viinatootjate liidu arvates peaks riik lõpuks hakkama oma raha korjama. Selleks on ainult üks variant -- totaalne kontroll. Karistamise mehhanism ju puudub. Ma tahaks oma silmaga näha inimest, kes on saanud karistada salaviina müügi pärast. Pigem anna veel pudelid tagasi kah, sest need olid oma tarbeks või ämma tulevasteks peiedeks.

Tegin arvestuse, et riik kaotab päevas miljon krooni. Riigieelarvesse on planeeritud 1,13 miljardit krooni aktsiisimaksu. Jagame selle 365ga, saame 3 miljonit päevas, teeme tagasihoidliku prognoosi -- 30% salaviina käes, saame miljon krooni. Aktsiiside langetamine on tehniliselt keeruline. Küll aga ei tohiks neid enam tõsta.

Tarbija oleks rahul, kui aktsiisi langetataks. Teistpidi, kui riik on mingid maksud kehtestanud, peaks ta suutma ka nende laekumist kontrollida. Eks me kõik tea, et teed on kehvad. Kui kütuseaktsiis kehtestati, siis lubati, et see raha läheb teedeehitusse -- ei tea 100%, kas ta läheb sinna.

Kui kütusel ei oleks üldse aktsiisi, ei oleks midagi riigile maksmata jätta ja selline mõiste nagu «must kütus» peaks kaduma. Samas, Euroopas on aktsiis veel kõrgem kui meil. Elatustase ka. Kas peame just eesmärgiks sättima, et aastaks 2001 saavutame aktsiisi osas Euroopa miinimumtaseme. Ei tea, kas me elatustasemelt ka selleks ajaks sinna jõuame. Küll võiks riik mõelda selle peale, et aktsiis viia astmeliseks sõltuvalt kvaliteedist.

Raske kommenteerida. Kui valitsus on nii otsustanud, on ta lähtunud millestki, ja arvan, et see miski on arvestus -- kui aktsiisi langetada, on saamata jääv tulu liiga suur.

Kui nüüd aga võtta puhas leht ette, siis loomulikult lükatakse igal aktsiisitõusul mustale turule auk lahti. Kui võidelda musta turu vastu, tuleb aktsiisitõusu eel selge majanduslik analüüs teha. Olen sügavalt veendunud, et see aktsiisitõus, mille eelmine valitsus tubaka, alkoholi, kütuse ja autode puhul tegi, on piirist üle.

Loomulikult oleks kõige efektiivsem aktsiisi langetamine, aga võitlus alates avastamise efektiivsusest ja karistuste tugevdamisest on samuti hädavajalik. Kui aktsiis on ka väiksem, on musta turu hind ikkagi madalam kui ametlik. Võidelda selle vastu on igal juhul vaja.

Valitsuse otsus on tingitud sellest, et eelarve on pingeline. Number, mis tuleb kõrgema aktsiisi pealt, on absoluutnumbris suurem kui see, mis tuleb madalama pealt.

Hetkel kuum