Kadi Heinsalu • 3. mai 1999 kell 22:00

Eelarve väheneb kaks miljonit

Valitsus plaanib vähendada riigieelarve mahtu 1,03 miljardi krooni võrra.

Rahvusvaheline valuutafond (IMF) peab eile avalikustatud 2,3 miljardi kroonise kärpenõudega silmas kogu avalikku sektorit, põhjendas rahandusministeeriumi kantsler Aare Järvan.

Milline on valitsuse kavandatav avaliku sektori kogukärbete number, ei ole rahandusministeerium veel kokku arvutanud.

Aare Järvan märkis, et kokku väheneb uue prognoosi järgi sel aastal maksude laekumisest saadav tulu 2 miljardi krooni võrra, peamiselt aktsiiside ja käibemaksu arvel.

Oma prognoosides pole rahandusministeerium oluliselt vähendanud üksikisiku tulumaksu ja sotsiaalmaksu laekumist, mis on kohalike eelarvete ja sotsiaalfondide eelarvete aluseks.

Järvan ütles, et riigieelarve jääb tänavu defitsiiti igal juhul. Rahandusministeerium prognoosib, et kulud ületavad tulusid 2,5--3% võrra.

Rahandusministeeriumi eelarve osakonna juhataja Ants Liiver märkis, et kärpimise üle käivad veel vaidlused, kohalike omavalitsuste eelarvetes on vähendatud investeeringuid 180 miljoni krooni võrra.

IMFi esindajad avaldasid eile kohtumisel peaminister Mart Laariga arvamust, et Eesti riigieelarve kärped peaksid ulatuma 2,3 miljardi kroonini.

IMFi esindaja Eestis ja Lätis Dmitri Demekas ei soovinud kommentaare enne neljapäeva anda.

Peaministri majandusnõunik Kersti Kaljulaid ütles eile BNSile, et poole aasta pealt ei saa kärpida riigieelarvet tegelikult vajaminevas mahus ja IMFi esindajad ilmutasid selles suhtes mõistmist.

Riigieelarve nelja kuu laekumistes ületasid kulud tulusid, arvesse võtmata Telekomi aktsiate erastamisest laekunud raha, 860 miljoni krooni võrra.

Hetkel kuum