9. mai 1999 kell 22:00

Eraisiku tulumaksu saab vähendada

President Lennart Meri juhtis Hansapanga korraldatud konverentsil tähelepanu ununenud mõttele -- suurendamaks ettevõtlikkust on vaja vähendada eraisiku tulumaksu. Mõte väärib rakendamist.

Ajal, mil valitsus suutis valu ja vaevaga tänavusest riigieelarvest miljard krooni kokku hoida, kõlab soovitus ketserlikult -- riigil raha napib ja me tahame tema maksutulusid veelgi vähendada. Kuid me ei ole mõelnudki, et ideed saaks päevapealt rakendada, sest selleks tuleb muuta nii seadusi kui juurdunud mõttemalle.

Kõik valitsused on tunnistanud, et riik peab looma ettevõtluseks soodsa keskkonna. Praegune Mart Laari valitsus on jõudnud ettevõtte tulumaksu kaotamiseni. Millegipärast on aga kahe silma vahele jäänud inimesed, kellest õigupoolest ettevõtted koosnevad ja kelle tegevuse tulemus on seesama ettevõtte tulu.

Riigi maksutulude kahanemine muudab riigieelarve koostamise keeruliseks. Kui aga vaatame, kuidas riik maksumaksjatelt kogutud rahaga ümber käib, on üksikisiku tulumaksu vähendamine põhjendatud -- riigi enda valitsemiskulud on pidevalt kasvanud, viimase kolme aastaga koguni 6 protsenti, moodustades pärast säästueelarve koostamist ikka veel 42 protsenti sisemajanduse kogutoodangust. Järelikult korjab riik inimestelt maksudena ära liiga palju raha. Suundumust laitis rahvusvahelise valuutafondi esindaja Eestis Dmitri Demekas.

Riigile jääb vähem raha, kuid väheneb samuti vajadus raha ümber jaotada samas mahus praegusega. Vähemaks jääb inimesi, keda tuleb eelarvevahenditest toetada.

Ideele on raske leida pooldajaid omavalitsuste seast, sest nende tulud moodustuvadki enamjaolt üksikisiku tulumaksust. Küsimus on võimalik lahendada nii, et ka omavalitsused jäävad rahule: suurendame neile laekuva tulumaksu osa. Omavalitsuste liitumine võimaldab tulevikus siingi säästu.

Suuremad palganumbrid ei tähenda, et sotsiaalmaksu hakkaks rohkem laekuma, kuid pensionäridel ei peaks olema midagi selle vastu -- pension ei vähene. Inimesed kipuvad ka asjatult kulutama, kuid teisalt elavdab suurenev tarbimine majandust. Paljudel tekib võimalus säästmiseks, samuti väheneb ümbrikupalkade osa.

Üksikisiku tulumaksu vähendamine on vääriline alternatiiv Edgar Savisaare pakutud astmelisele tulumaksule ja sellega tasub valitsusel hakata tegelema juba praegu. Need ideed võiksid olla järgmise valimiskampaania peamine vaidlusobjekt ja valimised selgitaksid juba, kumba ideed eelistab rahvas.

Hetkel kuum