13. mai 1999 kell 22:00

Aku tuleks osta auto valmistajatehase tingimustele lähedane

Eestis võib leida üllatavalt palju eri akuvalmistajate toodangut. Missugune on autole sobivaim?

Siin kehtib kahjuks kurb tõsiasi, et on veel firmasid, kes kiire kasu eesmärgil on valmis müüma halva kvaliteediga toodangut. Ostjale ei soovitata automargile sobiva mahtuvuse ja käivitusvooluga akut, vaid just seda, mis parasjagu riiulis vedeleb.

Tavaliselt ei osteta akut üheks aastaks, seetõttu pole otstarbekas otsida kõige madalamat hinnaklassi. Valida tuleb pika garantiiajaga aku.

Aku tuleks osta auto valmistajatehase poolt ette nähtud tingimustele lähedane. Alati ei saa seda aga järgida, sest tehase paigaldatud aku võib Eestimaa tingimustes mitte sobida, ja selle eluiga meil osutub lühikeseks.

Üldreeglitest tuleb aku ostul silmas pidada järgmist:

- kui tegemist on neljasilindrilise bensiinimootoriga autoga, mille töömaht 2000 kuupmeetrit ja vähem, piisab akust mahtuvusega 60 Ah ning alla selle;

- mootorile kubatuuriga 2200 cm³ ja ülespoole tuleks valida aku mahtuvusega alates 65 Ah;

- diiselmootoriga autodel töömahuga kuni 1600 cm³ piisab akust mahtuvusega 65 Ah, millel on kõrge käivitusvool;

- suurema töömahuga mootorite puhul tuleb valida võimalikult suure mahtuvuse ja käivitusvooluga aku. Külmkäivitusvool tähendab aku võimet anda tugevat voolu lühikest aega, mida mõõdetakse amprites.

Käivitusvoolu standardeid on mitu:

1. EN (euronorm) -- see on üks levinumaid arvestatavate akutootjate käivitusvoolu mõõtmise standardeid. EN näeb ette 7,5voldise lõpp-pinge 10 sekundi järel ja 6voldise lõpp-pinge 90 sekundi järel miinus 18 kraadi juures;

2. DIN -- see norm eeldab 9voldist lõpp-pinget 30 sekundi järel ja 6voldist pinget 150 sekundi järel;

3. SAE -- norm eeldab 7,2voldist lõpp-pinget 30 sekundi järel.

Kauplustes ei ole akudel sageli kirjas, mis standardites käivitusvool antud on. Kehtib arusaam, et mida suurem number, seda võimsam aku.

Müüja peaks siinkohal nõu andma, missuguse käivitusvooluga tegemist on.

Lihtsamad käivitusvoolude suhted on järgmised:

- SAE=DIN/2x3+40;

- IEC=DIN/0,859;

- EN=DIN/0,51 (90s);

Need numbrid on ligikaudsed, iga aku puhul saadakse õige käivitusvool mõõtmisel.

Arusaam, et Põhjamaades toodetud aku on pakasega vastupidavam, ei pea paika. Aku külmakindluse määrab elektrolüüdi tihedus, mida aku formeerimisel kasutatakse. Eesti tingimustes on see 1,28 kg/l, mida juhtivad akutootjad Euroopas valdavalt kasutavadki.

Aku ostmisel tasub järele küsida, millal see on elektrolüüdiga täidetud. Täidetuna säilib aku kuus kuud, siis tuleb seda uuesti laadida.

Uue põlvkonna akudel on säilivusaeg pikem ning võimalus osta vananenud aku minimaalne.

Autor: Ormes Tamm

Hetkel kuum