ÄP fototoimetus • 13. mai 1999 kell 22:00

SEB Baltimaades aktiivne

SEB kui kolme Balti panga -- Eesti Ühispank, Latvijas Unibanka ja Vilniaus Bankas -- osanik ei varja huvi Balti pangandusturu vastu, nimetades seda oma koduturuks, kus on piisavalt hea investeerimiskliima ning kus on rohkesti ettevõtteid, kellel on tihedad sidemed Põhjala firmadega.

Sel nädalal ostis SEB juurde 1 675 000 Unibanka aktsiat ehk 4,5% kapitalist ja suurendas sellega oma osaluse Unibankas 48,8 protsendini. Aktsiate tõenäolise müüjana mainitakse Swedfund Financial Markets ABd. Arvestades, et see Rootsi fond on Euroopa arengupanga (EBRD) strateegiline partner ja et EBRD on oma aktsiad juba müünud SEBile, siis on tõenäoline, et ka Swedfund on alustanud oma osaluse müümist. Teise võimalusena mainitakse seda, et SEB võis osta Unibanka GDRe Londoni või Berliini börsilt. Unibanka aktsiakapital on ligi 37 miljonit latti. Märtsi lõpu seisuga oli Unibanka bilansimahult Läti suurim pank.

Leedu Vilniuse Panga aktsiatest kuulub SEBile 37%. Vilniuse Panga juhid peavad võimalikuks, et SEB omandab seal aktsiate kontrollpaki.

«Ma usun, et nad soovivad omandada 50% pluss üht häält Vilniuse Pangas,» ütles panga juhatuse aseesimees Raimondas Kutra. SEBil on luba omandada kuni 50% hääleõigusest Leedu suurimas erapangas. Osaluse suurendamiseks peab ta taotlema luba aktsiaosaluse suurendamiseks.

SEB Baltic Holdingi asepresident Harald Fleetwood on öelnud, et SEB kaalub osaluse suurendamist nii Vilniuse Pangas kui Ühispangas, kus talle kuulub 35,9% aktsiatest. Ühtlasi kinnitas Fleewood, et ei osalenud Saules Banka iseseisvat jätkamist puudutanud otsuse tegemisel. «Me usume, et Ühispank on täiesti kompetentne Saules Banka kohta otsuseid tegema,» ütles ta.

Latvijas Unibanka ja Eesti Ühispank tegid teisipäeval ühisavalduse, kus nad teatasid, et Saules Banka jätkab Ühispanga tütarfirmana ning teda ei ühendata Unibankaga. Läti ärilehe Bizness & Baltija andmetel on Unibanka ja Saules Banka ühendamise tõrke taga eelkõige aktsiate hind ja nende vahetamise tingimused. Lehe arvates lahenevad need lähiajal. Läti bilansimahult kaheksas pank sai nelja kuuga 149 900 latti kasumit

Fleetwood andis mõista, et edaspidi võivad SEB Baltic Holding ja Ühispank arutada Saules Banka strateegiat, et viimane ei konkureeriks Latvijas Unibankaga, milles SEBil on samuti strateegiline osalus.

Läti Unibanka sai aasta esimese nelja kuuga 4,8 miljonit latti ehk 119,52 miljonit Eesti krooni kasumit. SEB Baltic Holding AB president Mats Kjaer ütles, et Unibanka hea tulemuse tõttu on SEB oma osalusega seal igati rahul, kuid et dividende ei ole kavas maksta enne, kui panga kogu 15 miljoni lati suurune kahjum on kaetud.

Autor: ÄP

Hetkel kuum