ÄP fototoimetus • 6. juuni 1999 kell 22:00

Euroopa ja Ameerika ühtlustavad sidestandardi

Seni olid mobiilsideoperaatorfirmad pikka aega jagunenud kahte leeri. Esimene neist tahtis standardiks WDCMAd ja teine CDMA2000. Võitjaks tulid Euroopa firmad Ericsson, Nokia ja Siemens, järele tuli anda teisel poolel ehk USA firmadel Lucent ja Qualcomm. «See otsus on väga, väga tähtis ja aitab meid oluliselt Ameerika mobiilsideturul,» ütles Ericssoni strateegilise turunduse juht USAs John Giere.

Kolmanda põlvkonna mobiilsidevõrgus on mobiiltelefoniomanikel võimalik surfata internetis ja edastada videofilme ning kõnelda mobiiltelefoniga üle maailma. Jaapanis on see võrk valmis aastal 2001 ja Euroopas aasta hiljem.

Kui Euroopa mobiilsideoperaatorfirmad leppisid eelmise aasta jaanuaris kokku, et nad hakkavad kasutama WDCMA-standardit, siis ähvardas USA kaubandusministeerium päästa valla kaubandussõja. Kahe standardi ühendamiseks lõi eelduse Ericsson, kes ostis ära osa Qualcommist ja omandas õigused Qualcommi väljatöötatud CDMA-patentidele. Nüüdne otsus aitab kaubandussõja ära hoida ja alustada seniste vaenupoolte vahel koostööd, märkis Rootsi Telia esindaja Thomas Beijer.

Kolmes variandis ühtse maailmastandardi kehtestamise otsuse tegi Torontos mobiilsideoperaatorfirmade ühtlustamise grupp, kuhu kuulub maailma 30 juhtivat operaatorfirmat ja tosin tootjat, kelle hulgas on Ericsson, Nokia, Siemens, Alcatel, Motorola, Lucent ja Qualcomm.

Mobiilside standardite ühendamise soovitus esitatakse Pekingisse kokku tulevale ÜRO telekommunikatsiooniorganisatsioonile (ITU). Nokia Mobile Phonesi tootearenduse asedirektor Yrjö Neuvo ütles, et ühtse standardi heakskiitmine kiirendaks ülemaailmse mobiilsideturu teket. Ühtlasi annaks see tarbijale suure valikuvabaduse ja võimaldaks omavahel haakuvate teenuste arendamist.

ITU-l on õigus standardit soovitada, kuid eri maailmajagudes otsustatakse siiski iseseisvalt, missugused standardid kasutusele võetakse. Valikut mõjutavad ka operaatorite varasemad otsused.

Autor: ÄP

Hetkel kuum