ÄP fototoimetus • 27. juuni 1999 kell 22:00

SEB pürib suureks kapitalivaldajaks

Kokkuleppe kohaselt ostab Codan, mille aktsiatest kuulub 72% Briti firmale Royal & Sun Alliance (R&SA), SEBilt Trygg-Hansa Saki (kahjukindlustus) ja maksab selle eest 7,5 miljardit Eesti krooni. Teiseks ostab SEB 1,04 mld krooni eest Codan Banki ja saab sel moel 123,6 mld krooni suuruste varade valdajaks. Kokku on SEBi valduses nüüd 1050 mld Eesti krooni. Tehingu tulemusena hakkavad SEB ja Codan pakkuma teineteise investeerimis- ja kindlustusteenuseid.

Seni kuulus Codanile Rootsi kindlustusfirma Holmia, mille käes on 2% Rootsi kindlustusturust. Trygg-Hansa Saki omandamisega suureneb Codani turuosa 14%ni. Taani kahjukindlustusturust on Codani käes 13%.

«Ma usun, et kahjukindlustusega võib teenida head raha ja me oleme valmis Põhjalas ostma veelgi kindlustusfirmasid, kui need on ainult piisavalt suured ja mõistliku hinnaga,» ütles Codani tegevdirektor Jens Erik Christensen.

Põhjala kindlustusturul käib põhiline heitlus kahe gigandi, Briti Royal & Sun Alliance'i ja Rootsi Skandia vahel. R&SAle kuulub nüüd arvestatav turuosa Taanis ja Rootsis ning tõenäoliselt on ta võtnud sihikule Soome Pohjola ja Norra Vesta.

Skandia, mis kevadel liitis oma kahjukindlustuse Norra Storebrandiga, soovib samuti suurendada osalust Pohjolas, millest talle kuulub kolmandik. Skandiale kuulub ka Vesta, kuid tõenäoliselt peab ta sellest Norra konkurentsiameti nõudel loobuma.

Codan Bank saab uueks nimeks SEB. Turuosa laiendamiseks käivitab SEB Taanis internetipanga, mille areng on Taani veel lapsekingades.

SEB ostab veel 165,7 mln Eesti krooni eest 15,8% Kopenhaageni Amagerbanki aktsiatest, kuid seda ostu nimetas SEBi president Lars Thunell üksnes investeeringuks. 52,6 mln krooni eest ostab SEB 49% investeerimisfondi Codan Link aktsiatest, jättes 51% aktsiatest Codanile. Sellest osalusest on SEB huvitatud Taani investeerimisturu hoogsa kasvu tõttu.

«Oleme asunud rajama üleilmset kapitalivaldussüsteemi. Taanis tõusime suuruselt neljandaks, kuid oleme seejuures ainus, kellel on tõeliselt globaalne organisatsioon,» lausus Lars Thunell.

«Meie eesmärk on saada aastal 2002 Euroopa juhtivaks kapitalivaldajaks,» selgitas SEBi strateegiat SEB Investment Management Euroopa aktsiaosakonna juht Johan Held. Hetkel ei ole SEB kapitalivaldajana väljaspool Põhjalat eriti tuntud. Kokku on seal SEBi kasutuses 52,5 mld Eesti krooni, mis jaguneb fondide, kapitalivalduse ja kindlustuse vahel. «Taani järel püüame jätkata pankade ostmist Lääne-Euroopas. Nagu näitab USA kogemus, on kapitalivalduse seisukohalt panga suurus väga tähtis,» rääkis Held.

Autor: ÄP

Hetkel kuum