Väinu Rozental • 1. juuli 1999 kell 22:00

ERA Panga vaatemäng

Ettepaneku valida kuueliikmeline pankrotitoimkond tegi ühe suurema võlausaldaja Hoiuste Tagamise Fondi peadirektor Madis Kallion. Tema kinnitusel oli ühiskandidaatidele oma soovituse andnud rahandusministeerium, Hüvitusfond, Ettevõtluse Krediteerimise Sihtasutus, Saksamaa Liitvabariigi suursaatkond ja Hoiuste Tagamise Fond. Kokku esitati võlausaldajatele valimiseks 14 kandidaati.

Pankrotitoimkonda valiti Mart Habakuk, Rait Lukas, Jüri Ehasalu, Madis Üürike, Raino Paron ja Anne-Riin Kütt. Toimkond valib enda seast esimehe järgmisel nädalal.

ERA Panga pankrotihalduri Urmas Trossi sõnul andis panga omanik Andres Bergmann alles päev enne koololekut teada, et eelmise aasta suvel on sõlmitud offshore-firmadega Norton Corporation ja Hesword Limited forvardtehingud. «Enne seda puudusid halduritel andmed nende tehingute kohta,» lisas Tross.

Ta ütles, et ta pole sugugi üllatunud, kui selliseid aastatetaguseid tehinguid võib veelgi välja ujuda. «ERA Pank on üllatuste maa,» iseloomustas Tross ja tõi näiteks hiljuti välja tulnud ASi Polaris Vara aktsiatehingu, mille kohaselt peaks ERA Pank sügisel tagasi ostma 51% Polaris Vara aktsiakapitalist.

Turvameeste valvsa pilgu all toimunud koosolek alustas hääleõiguslike arvu määramisest. Võlausaldajad ei omistanud offshore-firmade 36 miljoni krooni suurusele nõudele hääli, sest haldurite sõnul on tegu tundmatu taustaga firmadega.

Nortonit ja Heswordi esindanud vandeadvokaadi Jüri Leppiku sõnul olid tal kaasas kõik vajalikud dokumendid, kuid tal ei olnud võimalik registreeruda, sest tema esindatavaid firmasid ei oldud võlausaldajate nimekirja kantud. «See on haldurite apsakas,» väitis Leppik. Ta kinnitas, et isik, kes teda volitas offshore-firmasid esindama, ei ole Eesti kodanik.

Vastuseks ühe võlausaldaja küsimusele, kas ka Bergmann oli koosolekule palutud, vastas Tross, et Bergmann lubas pankrotihaldureid teavitada oma osalusest, kuid teda ei tulnudki.

ERA Panga võlausaldajate esimesele üldkoosolekule registreerus ligi 12 000 võlausaldajast 191. Kokku esitasid võlausaldajad üldkoosolekule nõudeid 309,9 miljoni krooni eest. Panga raamatupidamise andmetel on panga kohustuste teadaolev kogusuurus 379 miljonit krooni.

ERA Panga pankrotihalduri Jaak Annuse sõnul on ERA Panga varade turuväärtus üle 100 miljoni krooni võrra väiksem, kui näitas koondbilanss pankroti väljakuulutamise päeval.

«ERA Panga juhatuse liikmete võlgnikuvande alusel on varade bilansiline väärtus 401 miljonit krooni,» selgitas Annus. «Hinnanguliselt võib varade eest saada umbes 260 miljonit krooni.»

Laenuportfell moodustab varadest 61%. Laenude hindamise pangasisese töögrupi hinnangul on loota, et 65% neist saab tagasi, see on umbes 199 miljonit krooni. «Audiitorite hinnangu kohaselt on see summa umbes 30 miljoni krooni võrra väiksem,» rääkis Annus. Haldurid on kasutanud bilansi aktivate analüüsil ASi Audiitorbüroo EIFO abi. Annus on viimati mainitud firmas üks omanikke.

Pankrotihalduri Urmas Trossi viimase hinnangu kohaselt ületavad panga kohustused varasid vähemalt 42,5 miljoni krooniga.

ERA Panga võlausaldajate initsiatiivgrupp korjas üldkoosolekul allkirju kompromissettepanekule, millega tahetakse pöörduda Eesti Panga ja Optiva Panga juhtide poole.

Plaani teostudes loodavad võlausaldajad oma raha võimalikult kiiresti suures osas kätte saada.

Initsiatiivgrupi ettepanek on, et Optiva Pank ostaks ERA Panga varad ja kohustused tasakaalustatud paketina ära, kusjuures likviidsuslaenu hankimisel loodetakse Eesti Panga abile. «Kui varad kohustusi ei kata, oleme valmis mingis osas oma nõuetest loobuma kinnijäänud raha kiire kättesaamise huvides,» seisab pöördumises.

Initsiatiivgruppi kuulub viisteist ERA Panga võlausaldajat, kes esindavad kokku 15 miljoni krooni ulatuses nõudeid.

Suurimad neist on Eluasemefond, likvideeritav RAS Kreenholmi Manufaktuur, Polaris Vara, AS Tref. Koosolekul ühines initsiatiivgrupiga veel ligi 50 võlausaldajat, kelle nõue kokku on 14 miljonit krooni.

ASi Tref juhatuse esimehe Andres Gailiti sõnul loodavad võlausaldajad Eesti Panga heatahtlikkusele. «Eesti Pank kui pankrotiavalduse esitaja ERA Panga vastu on ju asjaga seotud,» lisas Gailit.

ERA Panga pankrotihalduri Jaak Annuse sõnul on mistahes kompromissi võimalik leida pankrotiprotsessi käigus.

Hetkel kuum