Kristel Raesaar • 11. juuli 1999 kell 22:00

Politsei otsib käibemaksupetturit

Kriminaalasi on seotud ühe pettusega, kus firma taotleb fiktiivse ekspordi abil käibemaksu tagasimaksmist, kinnitas üks maksuameti revident. Firma nime ta avaldada ei soovinud.

Maksukonsultatsioone pakkuva ja riiulifirmadega kaupleva ASi Divec juhatuse esimees Erik Vallaste avaldas reedel arvamust, et maksuamet ja majanduspolitsei soovivad leida teavet 70--80 maksupettustes kahtlustatava ettevõtte kohta, kelle hulgas võib olla ka Diveci kliente.

«Politseinikud ise ütlesid meile eravestluses, et see kriminaalasi oli puhas ettekääne,» väitis Vallaste. «Tegelikult huvitab neid meie majas toimuv.»

Balti riikide suurim maksukonsultatsioonifirma Divec valmistab ette hagi maksuameti ja politsei vastu, sest peab eelmisel nädalal toimunud läbiotsimist ebaseaduslikuks. «Kõik oli ebaseaduslik, tuldi iseseisvasse firmasse ja viidi mingi nelja ettevõtte ettekäändel ära sisuliselt kogu meie paberimajandus ja server tagatipuks,» lausus Vallaste.

Maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi sõnul oli Diveci vara võetus vajalik kriminaalasja uurimiseks. «See oli täiesti seaduslik,» väitis ta.

«Meie dokumendid tuleb kohe tagasi anda,» ütles Vallaste. Tema kinnitusel sai Divec reedel tagasi vaid osa äraviidud varast.

Vallaste nimetas läbiotsimist mõttetuks ja avaldas arvamust, et maksuamet ei suuda kaasa viidud paberitest leida väärtuslikku informatsiooni. «See lootus oli suhteliselt naiivne,» lausus Vallaste. «Meie majas pole mingeid ostu-müügilepinguid offshore-firmade kohta, ka asutamisdokumendid on klientidele üle antud.»

Majanduspolitsei ja maksuameti esindajad korraldasid eelmisel nädalal Tallinnas Jõe tänaval asuvas ASi Divec kontoris ulatusliku läbiotsimise, viies kaasa neli arvutit ja hulga dokumente.

Politsei esitatud läbiotsimise määruses seisab, et Diveci ruumides võib leiduda andmeid maksuvabade firmade Scute Corporation Ltd, Wiz Consulting Ltd, Tarsia Trade Inc ja Varley Business Ltd kohta.

Hetkel kuum