Tiit Elner • 15. juuli 1999 kell 22:00

Paldiski Põhjasadama ostab tundmatu firma

Mölder keeldus eile nimetamast ühegi Baltic Republic Investments Ltd (BRI) esindaja nime, lubades ettevõtte omanikud avalikustada augusti keskpaigas. Ta kinnitas, et BRI esindab Inglise ja Ameerika kapitali, firma ise on aga registreeritud Londonis, mitte mõnel maksuvabu firmasid registreerival Briti saarel.

Äripäeva päring Suurbritannia ettevõtteregistrisse sai vastuseks, et seal ei ole sellise nimega firmat registreeritud.

Paldiski linnavolinik Oleg Bolotov ütles, et volikogu istungil nimetati BRId tuntud Inglise firmaks. Mul on kahtlus, et Mölder kuulub sadama ostnud firma omanike hulka, lausus Bolotov.

«Minu arusaamise järgi on BRI taga Eesti kapital,» ütles Soome ärimees Mikko Laaksonen eile. Laaksoneni firma oli mullu huvitatud Paldiski Sadamate ASi aktsiate ostust, kuid ei jõudnud tingimustes kokkuleppele. «Soovisime saada kohe enamusosalust, et oleks kindel alus suuremahuliste investeeringute tegemiseks,» ütles Laaksonen.

Jaan Mölderi sõnul oli BRI pakkumus konkursil paremuselt teine.

Septembris 1998 ostis BRI Paldiskilt 50% Paldiski Sadamate ASi aktsiaid 7,8 mln krooniga. Paldiski linnavolikogu kinnitas ostja investeerimiskohustuseks 200 mln krooni viie aasta jooksul, müügisummat tasub ostja osade kaupa seniajani.

Kuu tagasi ostis BRI linnalt veel 5% aktsiatest nimiväärtusega 225 000 krooni. Esmaspäeval kinnitas volikogu ülejäänud Paldiski Sadamate ASi müügi BRI-le nimiväärtusega.

Põhjasadam on väiksem kahest Paldiski sadamast, mullune veosekäive oli 170 000 tonni. Tallinna Sadamale kuuluva Lõunasadama veosekäive oli 844 000 tonni. Põhjasadama peamine kaup oli puit.

Põhjasadama juhataja Heldur Suuna sõnul lõpetas ettevõte eelmise aasta väikese kasumiga. Maksuameti pressiesindaja Koit Luusi sõnul oli ettevõtte maksuvõlg 1. juuli seisuga 1,2 mln krooni. 1997. a käive oli 3,9 mln krooni.

Mölder ei välistanud, et ta võiks kunagi asuda tööle sadamat haldavasse firmasse. «Arvan, et oma kogemustega saaksin seal tööd küll,» ütles ta. Linnapea sõnul on Paldiskile sadama areng tähtsam kui investeeringu selge päritolumaa.

Keskäriregistri andmetel on eilse seisuga Paldiski Sadamate ASi nõukogu liikmed endiselt linnapea Jaan Mölder, linnavolikogu esimees Anne Taklaja ja endine valitsuse eriesindaja Paldiskis Jüri Tikk.

Taklaja avaldas eile oma liikmeksoleku üle imestust, sest tema teada on nõukogu ümber valitud ja tema selle töös ei osale.

Möödunud kevadel süüdistas riigikogu liige Ants Tamme Jaan Mölderit korruptsioonis. Mölder nõudis kohtu kaudu seepeale süüdistuste ümberlükkamist ja kahju hüvitamist 250 000 krooniga. Protsess Tallinna linnakohtus jätkub septembris.

Hetkel kuum